Łódzkie Szkoły dla Klimatu. Ekoświetlice, wyjątkowe zajęcia i nie tylko [ZDJĘCIA]

Trzy szkoły podstawowe i trzy licea z Łodzi uczestniczą w pilotażowym miejskim programie „Łódzkie Szkoły dla Klimatu”. Uczniowie biorą udział w nietypowych lekcjach, tworzą ogrody i testują ekologiczne rozwiązania.

Ekoświetlica
Ekoświetlica
14 zdjęć
Ekoświetlica
Ekoświetlica
Ekoświetlica
Ekoświetlica
Ekoświetlica
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

Program prowadzony jest w sześciu łódzkich placówkach – SP nr 23, SP nr 37, SP nr 111, a także w IX, XXIV i XXXII LO. W jego ramach odbywają się szkolenia dla nauczycieli, dzięki którym będą mogli w bardziej atrakcyjny sposób prowadzić zajęcia z ekologii. Podczas trwania projektu uczniowie dostają konkretne wyzwania, np. wstrzymanie się z jedzeniem mięsa, oszczędzanie wody czy spędzanie więcej czasu na powietrzu. Takie praktyczne eksperymenty pobudzają uczniów do refleksji na temat wartości dóbr, którymi na co dzień dysponują.

W każdej z sześciu szkół powstaje zielona przestrzeń, tzw. ogrody edukacyjne. Uczniowie zbierają deszczówkę, sadzą rośliny i tworzą ziołowo-warzywne ogrody. Uczą się w ten sposób wspólnego działania i odpowiedzialności za tworzone miejsce.

W realizacji ogrodów pomaga kilka dużych firm z siedzibą w Łodzi, m.in. Echo Investment oraz Dell. Z kolei przy realizacji innowacyjnego programu zajęć pomaga Ośrodek Działań Ekologicznych Źródła – organizacja pożytku publicznego działająca od ponad 20 lat w zakresie edukacji.

ZOBACZ TAKŻE