Jaki telefon dla seniora? Wybieramy smartfon dopasowany do potrzeb osób starszych

Smartfon stał się urządzeniem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Większość z nas, bez względu na wiek, nie rozstaje się z nim nawet na chwilę. Poza tym, że umożliwia on kontakt ze światem, ułatwia też codzienne funkcjonowanie. Kupując telefon, warto dopasować go do potrzeb i umiejętności użytkownika. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając smartfon dla seniora.

seniorzy telefon
Na co zwrócić uwagę, wybierając smartfon dla seniora? fot. Envato Elements

Smartfon spełnia coraz istotniejszą rolę w życiu towarzyskim i społecznym. Szczególnie przydatny jest wtedy, gdy nasi bliscy mieszkają daleko i nie możemy się z nimi spotykać tak często, jak byśmy chcieli. Pozwala on na sprawne komunikowanie się oraz wymianę zdjęć lub filmików – w ten sposób jesteśmy bliżej siebie. Oferuje nam również możliwość szybkiego i łatwego surfowania po internecie oraz odbierania e-maili. Aby korzystanie ze współczesnego telefonu komórkowego było przyjemne i proste także dla osób starszych, wystarczy wybrać model charakteryzujący się nieskomplikowaną obsługą, a następnie go skonfigurować pod kątem użyteczności dla seniora. Dobrze, by smartfon przeznaczony dla osób starszych, charakteryzował się wymienionymi poniżej cechami.

Duży wyświetlacz korzystny dla wzroku

Wzrok pogarsza się wraz z upływem lat, dlatego kupując smartfon, z którego będzie korzystać senior, warto wybrać taki z dużym, czytelnym, najlepiej matowym wyświetlaczem. Sprawdzi się on przede wszystkim podczas korzystania z telefonu w pełnym słońcu. Dobrze, aby taki telefon miał też funkcję ochrony wzroku (obecnie posiada ją większość modeli). Ograniczanie niebieskiego światła wskazane jest dla osób w każdym wieku, nie tylko dla seniorów.

Wytrzymała bateria telefonu

Pojemna bateria to kolejny ważny parametr, który wpływa na komfort obsługi smartfona. Podłączanie go do ładowania co kilkanaście godzin może okazać się zbyt kłopotliwe. Podobnie jak większe prawdopodobieństwo występowania sytuacji, w których urządzenie rozładuje się, gdy jego użytkownik będzie poza domem i wówczas nie będzie mógł skorzystać z zasilacza. Warto więc wybrać telefon z pojemną baterią (4000 mAh i więcej) oraz trybem szybkiego ładowania. Ponadto trzeba pamiętać, aby regularnie sprawdzać poziom naładowania baterii, szczególnie przed wyjściem z domu na dłużej.

Grunt to funkcjonalność: Wi-Fi, GPS, budzik...

Smartfon dla seniora powinien być wyposażony w dobry głośnik, funkcję umożliwiającą zmianę wielkości czcionki na większą i czytelniejszą, system nawigacji GPS, latarkę, kalendarz, opcję transferu danych i łączenia z Wi-Fi, a także zegarek z budzikiem, stoperem i minutnikiem. Warto rozważyć też wybór telefonu z czytnikiem linii papilarnych lub systemem do rozpoznawania twarzy, które pozwalają w szybki sposób odblokować urządzenie.

Łatwy w obsłudze aparat

Wiele starszych osób lubi robić zdjęcia – w tym również selfie – które później pokazują bądź przesyłają wnukom, dzieciom czy koleżankom. Właśnie dlatego smartfon seniora powinien być wyposażony w aparat, który włącza się jednym kliknięciem, a następnym robi zdjęcie. Dzięki funkcji auto-focus fotografie zawsze będą ostre.

Nie zapomnij o konfiguracji

Nowy smartfon trzeba skonfigurować. Zacznij od uporządkowania aplikacji wgranych w telefon fabrycznie i usunięcia tych, z których nie będziesz korzystać – będą one tylko niepotrzebnie zajmować pamięć i spowalniać urządzenie. Pamiętaj jednak, aby przed ich usunięciem upewnić się, do czego służy dana aplikacja. Może się bowiem okazać, że odtwarzacz muzyki czy licznik kroków będą przydatne. Warto też ściągnąć i zainstalować inne aplikacje, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie, np. komunikator WhatsApp czy sprawdzający się podczas robienia zakupów Listonic. Dostępne są też aplikacje skierowane typowo do seniorów, np. KtoMaLek lub MojeZdrowie24. Kolejnym krokiem konfiguracji są ustawienia ekranu głównego. Umieść na nim te ikony, które będą najczęściej wykorzystywane, np. do realizowania połączeń głosowych, wysyłania SMS-ów czy ustawiania budzika. Nie zapomnij też o zabezpieczeniu swojego nowego telefonu na wypadek upadku. W sklepach znajdziesz duży wybór takich akcesoriów, m.in. szybki i folie na wyświetlacz, a także etui, pokrowce czy nakładki.

Współcześni seniorzy potrafią świetnie radzić sobie z obsługą smartfonów. Niektórzy z nich mogą jedynie potrzebować pomocy przy zakupie i skonfigurowaniu urządzenia. Warto poświęcić trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowej technologii i naukę obsługi smartfona. Jego zalety i możliwości z pewnością Ci to wynagrodzą.

ZOBACZ TAKŻE