Jakie są najważniejsze trendy w projektowaniu biur w 2024 roku?

Trendy rządzą każdą branżą – nie dotyczą tylko mody, ale także projektowania przestrzeni biurowych. W czasach rosnącego zapotrzebowania na wsparcie zdrowia fizycznego i psychicznego, prywatności oraz dopasowanie do różnorodności sensorycznej, biuro zmienia się, aby spełnić oczekiwania nowoczesnego świata pracy. W najnowszych trendach zauważyć można przede wszystkim nastawienie na elastyczne rozwiązania, które pozwalają na personalizację miejsca pracy. Projektanci coraz chętniej korzystają z innowacji technologicznych, takich jak kabiny akustyczne z wysokim poziomem izolacji. W artykule przyjrzymy się, w jakim kierunku ewoluuje projektowanie przestrzeni biurowej i jakie są główne trendy aranżacji biur.

Jakie są najważniejsze trendy w projektowaniu biur w 2024 roku?

Jak zmieniły się potrzeby pracowników?

Pracownicy mają obecnie zupełnie nowe oczekiwania, które firmy powinny uwzględnić w aranżacji przestrzeni, wyposażeniu biura i systemie pracy. Dążą przede wszystkim do elastyczności w zakresie doboru miejsca i sposobu wykonywania obowiązków. Chcą łączyć pracę z domu z pracą w biurze lub innej przestrzeni coworkingowej. W odpowiedzi na te oczekiwania biura muszą stać się bardziej zróżnicowane pod względem stref i oferować zarówno miejsca do cichej pracy indywidualnej, zaaranżowane np. w kabinach akustycznych Hushoffice, jak i przestrzenie sprzyjające interakcji lub pracy zespołowej.

Obserwowanym trendem jest rosnąca potrzeba wsparcia komfortu psychicznego i fizycznego zatrudnionego personelu. Pracownicy oczekują, że biuro będzie oferować ergonomiczne stanowiska pracy, technologie wspierające wideokonferencje, szkolenia i webinary online oraz odpowiednią akustykę.

Trendy w aranżacji biur w 2024 roku – co będzie na topie?

Odpowiednia aranżacja przestrzeni pracy to wyzwanie, z którym obecnie musi zmierzyć się wiele firm, aby przyciągnąć najlepsze talenty lub zachęcić personel do powrotu do pracy stacjonarnej. Jakie trendy w organizacji przestrzeni biurowej warto uwzględnić? Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Redukcja wynajmowanej powierzchni biurowej i jej lepsze wykorzystanie

Redukcja wynajmowanej powierzchni stanowi odpowiedź na utrzymujące się niskie wskaźniki obłożenia i rosnącą liczbę pustych biur. Organizacje coraz częściej inwestują w kompaktowe, regulowane przez użytkownika meble biurowe, takie jak stoły coworkingowe hushSpot, które mogą pełnić funkcję przechodniego stanowiska hotdeskingowego, miejsca do nieformalnych spotkań lub stołu do pracy w zespole. Takie rozwiązania umożliwiają optymalne wykorzystanie mniejszej przestrzeni biurowej. Tendencja ta wiąże się z rosnącym zainteresowaniem elastycznymi układami biurowymi, które można łatwo dostosować do zmieniającej się liczby pracowników w organizacji i ich oczekiwań. 

Elastyczność i autonomia

Ważnym elementem współczesnego biura staje się modułowa przestrzeń pracy, która wspiera różnorodne obowiązki – od dużych spotkań, przez wideokonferencje, aż po wymagającą ciszy i koncentracji pracę indywidualną. Pracownicy, którzy potrzebują spokoju w biurze, korzystają z dedykowanych, wyciszonych miejsc, takich jak kabiny akustyczne hushFree.S, Budki oferują regulację natężenia światła i wentylacji, dzięki czemu pozwalają w jeszcze większym stopniu dostosować warunki pracy do indywidualnych potrzeb. Osoby poszukujące możliwości współpracy, zwracają uwagę na przestrzenie projektowe, hot-desking, które sprzyjają naturalnemu przepływowi pomysłów i są skonstruowane wokół bezpośrednich interakcji międzyludzkich. Umożliwia to zatrudnionym większą autonomię w wyborze sposobu i miejsca pracy, a to przekłada się na ich ogólną satysfakcję oraz zaangażowanie.

Neuroróżnorodność i inkluzywność w miejscu pracy

Przy trendach w 2024 roku nie można pominąć projektowania biur z myślą o pracownikach neuroróżnorodnych. Szacuje się, że nawet około 20% ludzi na świecie to osoby neuroatypowe [1]. Planowanie biur z uwzględnieniem dostępności i różnorodności zmysłów, pozwala na lepszą adaptację osób z różnymi preferencjami sensorycznymi. Funkcjonowanie pracowników atypowych w open space mogą wspomóc kabiny akustyczne z elastyczną opcją konfiguracji. Tworzą przyjazne środowisko, redukując bariery i wspierając ich mocne strony. Biuro uwzględniające neuroróżnorodność staje się miejscem bardziej integracyjnym i inkluzywnym.

Prywatność i akustyka w biurze

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na miejsca, które umożliwiają efektywną pracę bez zakłóceń zewnętrznych. Pracownikom trudno skupić się na zadaniach w otwartych przestrzeniach, a to prowadzi do stresu i konfliktów. Organizacje muszą popracować nad akustyką i zapewnieniem prywatności. Nastawienie na dobro personelu jest niezwykle ważne w dzisiejszym świecie biznesu. 

Przejawem troski o pracowników powinno być wdrożenie rozwiązań akustycznych, takich jak przegrody, panele czy jednoosobowe i wieloosobowe kabiny biurowe posiadające klasę akustyczną A wg normy ISO 23351-1:2020. Tworzą idealne warunki do pracy wymagającej skupienia lub poufnych rozmów, dzięki izolacji dźwiękowej i prywatności wizualnej. 

Podkreślenie znaczenia przestrzeni wspierającej interakcje 

Biuro coraz częściej przejmuje rolę miejsca budowania relacji i współpracy. Trend ten podkreśla znaczenie tworzenia przestrzeni, które będę wspierać interakcje między członkami zespołów. Odpowiednio rozmieszczone w biurze 4-osobowe kabiny akustyczne hushFree.M zapewnią miejsce do swobodnych, nieskrępowanych rozmów w przerwie lub pracy nad projektem w niewielkich zespołach. 

[1] Badania „Six Design Considerations for Including & Neurodiversity” Saint Gobain, 2023

ZOBACZ TAKŻE