„Jednorożec” w Orientarium ZOO Łódź! Oryks to pierwowzór tego mitycznego stworzenia

W Orientarium Zoo Łódź zamieszkał oryks szablorogi. Istnieją przypuszczenia, że to właśnie to zwierzę jest pierwowzorem mitycznego jednorożca. Dlaczego?

Oryks szablorogi w Orientarium Zoo Łódź
Oryks szablorogi w Orientarium Zoo Łódź
4 zdjęcia
Oryks szablorogi w Orientarium Zoo Łódź
Oryks szablorogi w Orientarium Zoo Łódź
Oryks szablorogi w Orientarium Zoo Łódź
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Znakiem rozpoznawczym tej antylopy są ogromne rogi, których długość może osiągać nawet 120 cm. Do tej pory w Orientarium ZOO Łódź mieszkały samice i samiec tego gatunku, który już wyruszył w podróż do innego ogrodu zoologicznego. Teraz do łódzkiego stada dołączył samiec z Serengeti Safari Park. 

Czas na aklimatyzację

Nowy mieszkaniec Orientarium Zoo Łódź ma 12 lat. Jest bardzo spokojny i potrzebuje chwili na aklimatyzację.

Póki co można spotkać go na wybiegu zewnętrznym, ale na połączenie z samicami trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Członkowie stada zapoznają się powoli, chcemy dać zwierzętom maksymalny komfort. – mówi Tomasz Jóźwik członek zarządu Orientarium ZOO Łódź.

Jednorożec

Skąd pojawiły się przypuszczenia, że oryks może być pierwowzorem jednorożca?

-To zwierzę pustynne. Obserwującym je z daleka fatamorgana płatała figle i zamiast dwóch, widać było jeden okazały róg - tłumaczy Michał Gołędowski, kierownik działu edukacji w Orientarium ZOO Łódź-

Wymarły w naturze

To wyjątkowy gatunek, który od 2000 roku, wg Czerwonej Księgi Zwierząt, jest uznany za wymarły w naturalnych warunkach. Na szczęście w ogrodach zoologicznych mieszka dość dużo oryksów. Dodatkowo kilkaset z nich przeniesiono do półotwartych rezerwatów w północnej Afryce i czynione są starania, by przywrócić je naturze. 

ZOBACZ TAKŻE