Jemy w Łodzi Food Fest 2023. Czym zaskoczy nas 7. edycja? [SZCZEGÓŁY]

Przed nami 7. edycja największego festiwalu kulinarnego w mieście. W tym roku, z okazji 600. Urodzin Łodzi, motywem przewodnim będzie kuchnia czterech kultur.

Jemy w Łodzi Food Fest 2023. Czym zaskoczy nas 7. edycja? – Dzielna 43
10 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Wrzesień to już tradycyjnie czas wydarzenia Jemy w Łodzi Food Fest.

– Co roku zmieniamy motyw przewodni. Tym razem nie miałyśmy wątpliwości, że głównym tematem powinna zostać łódzka kuchnia czterech kultur – mówi Izabella Borowska, organizatorka. Festiwal zaczyna się w piątek, 15 września, i będzie trwał aż do niedzieli, 24 września. Przez 10 dni zyskamy możliwość odwiedzenia 25 restauracji i kawiarni, aby spróbować niezwykłych dań przygotowanych specjalnie na Jemy w Łodzi Food Fest. Punktem obowiązkowym są również wydarzenia towarzyszące. W tym roku zaprosimy gości na warsztaty serowarskie, degustację win w wyjątkowym wnętrzu starej kotłowni Fuzji, spacer śladami dawnej gastronomii, szkolenia dla restauratorów, wyprawę do winnicy, kolację degustacyjną czy słodkie pożegnanie lata. – dodaje.

Festiwalowe dania na Jemy w Łodzi Food Fest

Łódzcy restauratorzy przygotowali łącznie 25 wyjątkowych potraw (21 dań głównych i 4 desery). Jak przystało na łódzką tradycję, na festiwalu nie mogło zabraknąć knedli ze śliwkami podanych z mięsem i kapustą, żulika czy klusek żelaznych (tym razem z wołową sztufadą lub bitką wieprzową). Będą również sznytki, pajdy i burgery – w wersji niemieckiej z domowej produkcji kiełbasą, wielokulturowej z żulikiem i knedlami czy z ukraińskimi warenikami. Żydowski czulent i pulpety, gryczane bliny, placek z kiszoną kapustą oraz kaczka w różnych odsłonach – nie sposób jednak wymienić wszystkich festiwalowych dań.

Na deser spróbujemy szarlotki w formie monoporcji ozdobionej elementami z łódzkimi muralami, tort szwarcwaldzki, maślaną bułkę z lodami i uszami Hamana oraz kukuszalet inspirowany książką „Kuchnia Koszerna" Rebekki Wolf. Podczas festiwalu skosztujemy niecodziennych smaków oraz poznamy kulinarną tradycję narodów.

Lista wydarzeń towarzyszących:

  • Degustacja jakościowych polskich alkoholi w klubie Alembik
  • Spacer Piotrkowską śladami dawnych restauracji prowadzony przez znaną łódzką przewodniczkę, Justynę Tomaszewską, zakończony wizytą w restauracji Komediowa
  • Szkolenie dla restauratorów z zakresu podatków i spraw kadrowych prowadzone przez firmę Uni-Lex
  • Degustacja win przy muzyce na żywo w wyjątkowym wnętrzu zabytkowej kotłowni w Fuzji
  • Warsztaty serowarskie, wspólne wędzenie i pieczenie słodkich bułek w Przystanku Czekaj
  • Wycieczka do winnicy Dom Jantoń w Dobroniu z degustacją win i zwiedzaniem największej w Polsce kolekcji powozów
  • Słodki pop-up Asi Banad (posypane.pl) pod hasłem Pożegnanie Lata w lodowym bistro Milk
  • Konkurs dla gości festiwalu, w którym nagrodami będą kosze z produktami od firmy Rossmann
  • Spotkanie klubu kolacyjnego w restauracji Ramki z gościnnym udziałem Kamila Skroka (szefa kuchni restauracji Powidok) poświęcone kuchni czterech kultur
  • Warsztaty wideo prowadzone przez KUSZ Productions.

ZOBACZ TAKŻE