Jesienne porządki bez urazów. Zobacz, jak ich uniknąć! [PORADNIK]

Jesień to czas generalnych porządków. Zwykle robimy je przynajmniej dwa razy w roku – wiosną i przed nadejściem zimy. Dla seniorów mogą być one dużym wyzwaniem, ponieważ niektóre czynności związane ze sprzątaniem wymagają dużego wysiłku, a niekiedy sprawności. Sprawdź, jak sprzątać, aby się nie przemęczyć i nie doznać kontuzji.

fot. Rawpixel/envato.com
Sprawdź, jak sprzątać, aby się nie przemęczyć i nie doznać kontuzji

Przed rozpoczęciem porządków warto stworzyć dokładną listę zadań do zrobienia. Następnie przy każdej czynności określić termin i orientacyjny czas przeznaczony na jej wykonanie. Dobrym pomysłem jest też odhaczanie z planu wykonanych prac. Widoczny w ten sposób postęp w sprzątaniu zadziała motywująco. Starsze osoby mają sporo wolnego czasu, dlatego mogą porządkować dom bez pośpiechu, przez wiele dni. Wystarczy, że przeznaczą na sprzątanie przedpołudnie, a dalszą część dnia wykorzystają na regenerację – spacer czy zrobienie czegoś przyjemnego. Tak rozłożone w czasie czynności nie spowodują przemęczenia. Aby bezpiecznie i bez nadmiernego wysiłku uporządkować mieszkanie, skorzystaj z kilku poniższych porad.

Mycie okien, zdejmowanie oraz pranie firan i zasłon to stały punkt planu każdego generalnego sprzątania. Przy tych czynnościach starszej osobie z pewnością przyda się pomoc. Nie wstydź się o nią poprosić. 

Jeżeli jednak decydujesz się na samodzielne wykonanie tej pracy, nie rób tego z wykorzystaniem chybotliwego taboretu – grozi to upadkiem, a w konsekwencji urazem. Myj okna, stojąc na stabilnej drabinie. Jeżeli nie mieszkasz na parterze lub „okno w okno” z innymi mieszkańcami, zrezygnuj z firanek – nie ma potrzeby osłaniania prywatności przed wzrokiem innych, a odpadnie Ci ich pranie i upinanie. Dodatkowo większa ilość światła wpadająca do mieszkania sprawi, że zaoszczędzisz na energii elektrycznej, szczególnie w porze jesienno-zimowej. Duże, nieprzesłonięte okna to element tzw. stylu skandynawskiego. Weź przykład z mieszkańców Norwegii, Szwecji czy Danii – w ten sposób łapią oni każdy promień słońca, którego nie mają w nadmiarze. Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie okna bez firanek, zdecyduj się na ich krótszą wersję (taką, sięgającą maksymalnie do parapetu), którą łatwiej jest upinać. Dodatkowo nie zasłaniają one grzejników i tym samym nie zakłócają cyrkulacji powietrza. Takie rozwiązanie może wpłynąć na obniżenie rachunku za ogrzewanie!

Dywany

Usuń z podłóg wszelkie małe dywaniki, szczególnie te stare i wysłużone. Ta wątpliwa dekoracja stanowi przeszkodę, o którą łatwo zawadzić stopą i się przewrócić. Wraz z pozbyciem się dywaników ubędzie Ci pracy związanej z utrzymaniem ich w czystości.

WARTO WIEDZIEĆ: Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi skierowała do seniorów i ich opiekunów apel o usunięcie z podłóg dywaników i wycieraczek. Stwarzają one bowiem zagrożenie dla zdrowia a nawet życia starszych osób.

Podłogi

Kolejną czynnością przy generalnych porządkach jest mycie podłóg. Wiele tradycyjnych gospodyń myje je w pozycji na kolanach. Uważają, że jest to jedyny właściwy sposób na usunięcie zabrudzeń. W rzeczywistości czynność ta nie wymaga tak niewygodnej postawy. Akcesoria do sprzątania przeszły niemałą rewolucję i warto z nich korzystać. Zadbaj więc o kręgosłup i wybierz jeden z modeli mopa. Z pewnością znajdziesz taki, który dokładnie umyje podłogę i dotrze do wszelkich zakamarków i narożników.

Szafy

Porządkowanie szaf i szuflad połącz z segregowaniem przedmiotów i ubrań oraz pozbyciem się tych niepotrzebnych. To świetna okazja do wyrzucenia przeterminowanych leków czy kosmetyków, przekazania nienoszonej odzieży i starych zabawek, np. do domu samotnej matki, domu dziecka czy schroniska dla bezdomnych, a książek – do biblioteki. Przy kolejnym sprzątaniu pracy będzie trochę mniej.

Łazienka

Do mycia kafli w łazience (jeśli sięgają do sufitu) użyj mopa. Dzięki niemu nie będziesz musiał(a) wchodzić na drabinę.

Pamiętaj też, że do czynności wymagających większej sprawności czy siły możesz poprosić o pomoc bliską, młodszą osobę. Dzięki temu unikniesz ewentualnych urazów i przeciążeń spowodowanych dźwiganiem.

Plan działania i udział pomocnika przy jesiennych porządkach z pewnością ułatwi Ci to zadanie. Brak pośpiechu i obowiązkowy relaks w ciągu dnia sprawią zaś, że nie poczujesz się wyczerpana/-y, a sprzątanie nie odbije się negatywnie na Twoim zdrowiu.

ZOBACZ TAKŻE