Jest przetarg na przebudowę Franciszkańskiej! Nowe tory, parkingi, chodniki i co jeszcze?

Równe torowisko, proste chodniki, dużo zieleni, łatwiejszy przejazd i nowe parkingi. Miasto ogłasza przetarg na przebudowę ul. Franciszkańskiej. Jak zmieni się ulica? Kiedy zacznie się remont? Sprawdź szczegóły!

Franciszkańska przed remontem
Remont Franciszkańskiej rozpocznie się na początku 2025 r.
10 zdjęć
Franciszkańska przed remontem
Franciszkańska przed remontem
Franciszkańska przed remontem
Franciszkańska przed remontem
Franciszkańska przed remontem
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Do modernizacji zaplanowano odcinek od ul. Wojska Polskiego do ul. Północnej. Na tym fragmencie ul. Franciszkańskiej szykują się duże zmiany. Miasto ogłasza właśnie przetarg w systemie „zaprojektuj – buduj”. To oznacza, że firma, która wygra kontrakt, wykona prace budowlane do samodzielnie przygotowanego wcześniej projektu.

Tak się zmieni Franciszkańska

Znamy już założenia do projektu. Jeszcze na początku roku zorganizowane zostały spotkania z mieszkańcami, którzy zgłaszali swoje pomysły i potrzeby do przebudowy ul. Franciszkańskiej. Uwagi zostały wykorzystane do przygotowania wytycznych i koncepcji dla przyszłego wykonawcy inwestycji. Co się w nich znalazło?

Ulica Franciszkańska będzie miała przede wszystkim nowe torowisko i wygodne przystanki przy ul. Północnej oraz to, o co prosili mieszkańcy – uporządkowane i nowe miejsca parkingowe przy centrum krwiodawstwa oraz rozdzielone pasy ruchu przy ul. Północnej, aby ułatwić przejazd.

Do tego chodniki wymienione zostaną na równe, przebudowany będzie wodociąg i oczywiście pojawi się nowa zieleń w trosce o klimat i jakość życia mieszkańców ul. Franciszkańskiej.

Od strony ul. Północnej powstanie podwyższony peron przystankowy na wyspie, aby ułatwić pasażerom wsiadanie i wysiadanie. Samochody pojadą obok i zgodnie z uwagami mieszkańców – przed skrzyżowaniem będzie szersza jezdnia, która zapewni łatwiejszy przejazd i podział ruchu.

Zmieni się też skrzyżowanie z ulicami Wolborską i Smugową. Z tej pierwszej znikną zawijasy, a droga od parku poprowdzona zostanie prosto w ul. Smugową, co ułatwi ruch na skrzyżowaniu.

Duże zmiany pojawią się też przy centrum krwiodawstwa, gdzie zaplanowano więcej skośnie ułożonych miejsc parkingowych. Znajdzie się też miejsce dla osób z niepełnosprawnościami i pojazdów specjalnych krwiodawstwa. Parking powstanie też pod drugiej stronie ulicy, tak jak prosili mieszkańcy. 

Chwila oddechu

Na przygotowanie projektu wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 12 miesięcy. To oznacza, że z pracami budowlanymi będzie mógł wejść na początku 2025 r. Dla mieszkańców okolicy będzie to przerwa po dość intensywnym inwestycyjnie czasie. Przypomnijmy, że aktualnie trwają tutaj remonty ulic Wojska Polskiego i Północnej. Te dwie inwestycje mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

ZOBACZ TAKŻE