Kamienica Siemensa w remoncie. Frontowa elewacja odzyskuje dawny blask! [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Dobiega końca pierwszy etap remontu kamienicy Siemensa przy ul. Piotrkowskiej 96. Choć nie widać tego jeszcze zza rusztowań i siatek zabezpieczających, frontowa elewacja liczącego już 108 lat budynku przeszła istotną metamorfozę – odzyskała oryginalny wygląd.

Kamienica Siemensa w remoncie
Kamienica Siemensa w remoncie
12 zdjęć
Kamienica Siemensa w remoncie
Kamienica Siemensa - elewacja
Kamienica Siemensa - elewacja
Kamienica Siemensa - elewacja
Kamienica Siemensa - elewacja
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Generalny remont zabytku rozpoczął się od gruntownego czyszczenia fasady. Wykonana z piaskowca frontowa elewacja była w wysokim stopniu zanieczyszczona osadami z kurzu i smogu, które przez dziesięciolecia gromadziły się na kamieniu, z biegiem lat tworząc na jego powierzchni warstwę niemal czarnego brudu. Usunięto ją przy użyciu technologii czyszczenia laserowego. To bardzo skuteczna i bezinwazyjna metoda, gdyż wiązka laserowa nie ingeruje w materiał, selektywnie usuwa jedynie naświetlone zabrudzenia i nie powoduje zniekształceń ani ubytków w materiale.

– Trzeba było też sięgnąć po bardziej tradycyjne metody, bo na fasadzie było sporo plam po cemencie i lakierach, które wymagały usunięcia ich mechanicznie. Czyszczenie laserem ujawniło też sporo zacieków, które zostawiła spływająca latami po kamieniu woda opadowa. Te trzeba było odczyścić chemicznie – mówi Łukasz Juśkiewicz ze spółki VP Piotrkowska 96, która przywraca świetność gmachowi. – Było to żmudne, lecz efekt jest spektakularny, bo ściana frontowa odzyskała naturalną barwę piaskowca.

Kamienica Siemensa - co w planach remontu?

Ostatnimi akcentami prac na fasadzie będą wymiana stolarki okiennej i witryn na parterze, które powinny zakończyć się przed upływem listopada. 

Druga, znacznie poważniejsza faza remontu, która potrwa ok. 2 lat rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku. Kamienica ma stać się ekskluzywnym apartamentowcem, a to wymagać będzie dużego nakładu robót. Projekt przewiduje m.in. podwyższenie wszystkich oficyn, a w tej zamykającej posesję od zachodu budowę dodatkowej klatki schodowej.

Jak będzie wyglądać kamienica Siemensa po remoncie? (kliknij wizualizację)

Żeby zobaczyć więcej wizualizacji, kliknij tę powyżej.

ZOBACZ TAKŻE