Odkąd sięga pamięcią, bardzo interesował ją rozwój osobisty. Gdy była nastolatką, czerpała wiedzę o duchowości z książek i różnych artykułów.
– W końcu pojechałam na warsztaty rozwojowe – mówi Karolina. – Były to zajęcia pracy z ciałem, ale pracowaliśmy również nad umysłem. Wróciłam z nich odmieniona wewnętrznie i poczułam, że to jest coś, czym chcę się zająć. Dlatego zaczęłam szukać w Łodzi podobnych praktyk, które mogłyby mi to umożliwić.
Trafiła na lekcje jogi kundalini i od pierwszej chwili się w niej zakochała. Choć minęło już kilkanaście lat, cały czas regularnie ćwiczy. Jest również nauczycielką i prowadzi zajęcia, podczas których dzieli się swoją pasją z innymi. Uczy w INTROstrefie w Andrespolu i w łódzkim Domu Kultury „Ariadna”.
Oczyść umysł
– Joga to nie tylko praca z ciałem – zaznacza Karolina. – To, że poprawia nam się elastyczność i jesteśmy bardziej rozciągnięci, jest tylko efektem wtórnym – podkreśla.
Podczas wykonywania poszczególnych pozycji, tzw. asan, ważny jest element wyciszenia i skupienia się na odczuwaniu ciała, byciu w nim „tu” i „teraz”.To proces medytacji.
– Asany mają nas doprowadzić do stanu, w którym nasz mózg odpuszcza nieustanną gonitwę i wycisza się. Na co dzień jesteśmy atakowani mnóstwem różnych bodźców, żyjemy w ciągłym pędzie, a zadaniem jogi jest zachęcenie nas do zwolnienia tempa – mówi Karolina.
Joga dla wszystkich?
Łodzianka prowadzi zajęcia dwa razy w tygodniu, a przekrój wiekowy uczestników jest szeroki. Pojawiają się zarówno 20-latkowie, jak i osoby po 60. roku życia. Płeć, wiek oraz kondycja fizyczna nie odgrywają istotnej roli. Nie ma większych przeciwwskazań do uprawiania jogi, a po odpowiednim dostosowaniu treningów ćwiczyć mogą nawet kobiety w ciąży. – Joga nie jest trudna pod warunkiem, że poszczególne zajęcia są dopasowane do grupy. Zawsze mówię uczestnikom, żeby robili swoje 100% – podkreśla.
Praktykuj jogę, jak często się da
Podczas standardowych zajęć kursanci praktykują m.in. kryje, czyli zestawy ćwiczeń, medytacje statyczne, dynamiczne i techniki oddechowe.
Jak często uprawiać jogę? – Nie ma czegoś takiego jak optymalna liczba zajęć. Każdy powinien znaleźć swoje optimum i ćwiczyć tak często, jak może i chce. Wiadomo, że lepsze efekty osiągniemy, praktykując np. dwa razy w tygodniu niż raz w miesiącu, ale lepiej stanąć na macie raz w miesiącu niż w ogóle – dodaje.
Karolina planuje prowadzić zajęcia jogi częściej. W kolejnym roku chce stworzyć warsztaty ogólnorozwojowe, podczas których chętni będą mogli doświadczyć pracy ze swoim ciałem. Poza tym jest w trakcie przygotowywania facebookowego fanpage'a, gdzie zamierza umieszczać informacje o swoich zajęciach i planowanych warsztatach oraz ciekawostki związane z jogą i psychologią.
Choć są różne rodzaje jogi, Karolina najbardziej lubi jogę kundalini. To właśnie ten styl, poprzez pracę mocno aktywizującą, regulującą nasz układ nerwowy i hormonalny, w dość szybkim czasie pomaga się wyciszyć, buduje odwagę, wzmacnia pewność siebie i tworzy stabilność emocjonalną.