Kartka z kalendarza. 8 kwietnia zmarł Jack Tramiel, twórca Commodore

8 kwietnia 2012 roku w Monte Sereno w Kalifornii zmarł Jack Tramiel – sławny amerykański biznesman, właściciel firm Commodore i Atari, który urodził się w Łodzi 13 grudnia 1928 roku jako Idek (Icek) Trzmiel.

mat. prasowe
Jack Tramiel

Rodzina mieszkała przy obecnej ul. Przybyszewskiego w rejonie ul. Rzgowskiej, a w czasie wojny trafiła do Litzmannstadt Getto. W sierpniu 1944 r. Idek wraz z ojcem został wywieziony do Auschwitz, a stamtąd do obozu pracy niedaleko Hanoweru. W kwietniu 1945 r. obóz wyzwolili Amerykanie, a dwa lata później młody Trzmiel wyemigrował do USA, gdzie znalazł pracę jako mechanik. W 1948 r. wstąpił do armii amerykańskiej i zajął się konserwacją sprzętu biurowego. Po kilku latach odszedł z wojska i założył własną firmę Commodore Portable Typewriter, zajmującą się naprawą maszyn do pisania oraz ich importem z Europy. Przedsiębiorstwo szybko się rozwijało, a Jack Tramiel – tak już brzmiało jego amerykańskie nazwisko – wyrastał na poważnego biznesmena. 

W 1970 r. pojawiły się pierwsze elektroniczne kalkulatory Commodore, a kilka lat później firma zaprezentowała swój pierwszy komputer – PET. Tani, produkowany w setkach tysięcy przeszedł do historii jako jeden z najlepiej sprzedających się wyrobów firmy. W 1982 r. pojawił się Commodore 64 uważany za najpopularniejszy w dziejach, a potem doszły jeszcze modele Atari, które otworzyły rynek gier. „Komputery dla mas, a nie dla klas…” – mawiał Tramiel, jeden z pionierów światowej branży komputerowej rodem z Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE