Kartka z kalendarza. Francuz honorowym łodzianiem. Czym się wsławił Albert Arystydes Thomas?

Drugi w historii Łodzi honorowy obywatel pochodził z Francji. Albert Arystydes Thomas okazał się jednak orędownikiem polskich interesów.

fot. Archiwum
Albert Arystydes Thomas urodził się Champigny-sur-Marne

16 czerwca 1878 roku w Champigny-sur-Marne urodził się Albert Arystydes Thomas – francuski polityk, socjalista, dyplomata społecznik, profesor historii, współpracownik premiera A. Branda i G. Clemenceau i – o czym nie każdy może wie – także Honorowy Obywatel Miasta Łodzi. To niezwykle barwna i znana postać na międzynarodowej arenie politycznej. Thomas był rzecznikiem niepodległości i suwerenności Polski, którą popierał na konferencji w Wersalu. W latach 1920–1932 zasłynął jako dyrektor Międzynarodowej Organizacji Pracy przy Lidze Narodów w Genewie. 24 lutego 1924 r. ten „bojownik o wszechludzkie ideały i wypróbowany przyjaciel Polski” otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi – jak głosiła uchwała Rady Miejskiej – „za wybitne zasługi na arenie międzynarodowej w zakresie zagadnień z pracą związanych oraz bezinteresowną życzliwość na długo przed zawarciem Pokoju Wersalskiego względem Polski ujarzmionej”, a także za rolę odegraną w sporze polsko-niemieckim o Górny Śląsk. Polityk zmarł w Paryżu 7 maja 1932 r.

Przypomnijmy, że Albert Thomas był drugą osobą, której nadano honorowe obywatelstwo Łodzi po Józefie Piłsudskim, wyróżnionym tym tytułem w 1919 r. Na kolejne nominacje trzeba było poczekać kolejne siedem dekad do 1992 r., kiedy podczas Światowego Spotkania Łodzian dyplomy odebrali: Artur Brauner, Karl Dedecius, o. Stefan Miecznikowski i bp Władysław Ziółek.

ZOBACZ TAKŻE