Kartka z kalendarza. Kochankowie z ulicy Kamiennej. Skąd się wzięła ta rzeźba?

Kochankowie z ulicy Kamiennej – tak nazywa się rzeźba, jaka osiemnaście lat temu pojawiła się przy ul. Kamiennej (dziś Włókienniczej). Nawiązuje do wiersza Agnieszki Osieckiej, który śpiewała swego czasu Sława Przybylska.

fot. LODZ.PL
Rzeźba Rzeźba Kochankowie z ulicy Kamiennej ma już 18 lat

25 czerwca 2004 r. odsłonięto we wnęce na ścianie kamienicy przy ul. Włókienniczej (dawniej ul. Kamienna) oryginalną płaskorzeźbę i fontannę opatrzoną napisem Kochankowie z ulicy Kamiennej. Została ona dedykowana Agnieszce Osieckiej (1936–1997) dla upamiętnienia okresów jej studiów w łódzkiej Szkole Filmowej w latach 1957–1962. W czasie studiów na wydziale reżyserii zrealizowała etiudę „Słoń”, opartą na motywach opowiadania Sławomira Mrożka i odbyła praktykę na planie „Niewinnych czarodziejów” Andrzeja Wajdy. Nie była jej chyba jednak pisana kariera filmowca i wspomniała tak: „Na drugim czy trzecim roku zrozumiałam, że nie będę reżyserem, kiedy zaczęłam pisać piosenki i artykuły. Bo człowiek, który pisze, może to robić sam w pokoiku, tramwaju, pod ulubionym drzewem, a do filmu trzeba mieć szaloną energię, zdrowie i umiejętność przebywania w dużych grupach ludzi”. Z Łodzią łączy Agnieszkę Osiecką również epizod matrymonialny, bo w latach 1963–64 była żoną producenta filmowego Wojciecha Frykowskiego, syna łódzkiego przedsiębiorcy, którego poślubiła w Zakopanem.

Autorem płaskorzeźby z brązu, która przedstawia dwoje młodych ludzi chowających się pod płaszczem przed ulewą, jest Wojciech Gryniewicz, a wodotrysk miał raz dziennie zraszać ich twarze. Całość nawiązuje do wiersza Osieckiej, który wyśpiewała także Sława Przybylska, a zaczyna się tak: „Oczy mają niebieskie i siwe, dwuzłotówki w kieszeniach na kino, żywią się chlebem i piwem, marzną im ręce zimą: Kochankowie z ulicy Kamiennej…”

ZOBACZ TAKŻE