Kiedyś w Łodzi było ponad 100 księgarni. Jedna z najsłynniejszych należała do Rennerów

15 kwietnia 1908 r. w Łodzi urodził się Johannes Edward Renner – księgarz, właściciel księgarni, założonej przez jego ojca, Maxa Rennera, w 1904 r. przy ul. Piotrkowskiej 165.

Nieistniejąca już kamienica przy ul. Piotrkowskiej 165, gdzie działała księgarnia Rennera. Obecnie jest tam placyk przed Centralem z pomnikiem Jednorożca
Nieistniejąca już kamienica przy ul. Piotrkowskiej 165, gdzie działała księgarnia Rennera. Obecnie jest tam placyk przed Centralem z pomnikiem Jednorożca, fot. mat.archiwalne /ENVATO ELEMENTS

W 1925 r. ukończył gimnazjum i rozpoczął praktykę, by w 1932 r. objąć prowadzenie księgarni i przejąć kierownictwo firmy. Księgarnia Rennerów sprzedawała głównie literaturę religijną dla ewangelików w języku niemieckim i polskim, biblie, śpiewniki, obrazy i nuty. Od 1936 r. prowadził również wydawnictwo – publikował katechizmy, świadectwa konfirmacji, śpiewniki i książki, opracowane przez pastorów z Łodzi i Pabianic. Przed wojną wydał też tani plan miasta Łodzi. Księgarnia zaopatrywała się w głównie w Lipsku, będącym centrum handlu wydawnictwami niemieckojęzycznymi. Gdy wysokie cła doprowadziły do spadku opłacalności, uzupełniał dochody handlem artykułami piśmiennymi. 

Do wybuchu wojny Rennerowie mieszkali przy ul. Gdańskiej 135, a po powołaniu do wojska księgarnią kierowała żona Erna, sprzedając jedynie materiały piśmiennicze. Gdy do Łodzi zbliżał się front, Erna wyjechała do Niemiec z trójką dzieci, a on był jeńcem na froncie zachodnim we Francji. Renner nie wrócił już do Łodzi, zamieszkał w Niemczech i do 1977 r. pracował w wydawnictwie w Metzingen, gdzie zmarł 1 marca 1998 r. 

Warto wiedzieć, że w okresie międzywojennym działało w naszym mieście ponad 100 księgarni – polskich, niemieckich, żydowskich, z czego co najmniej 30 przy Piotrkowskiej! 

ZOBACZ TAKŻE