Biblioteka Miejska w Łodzi otwiera wyjątkową filię. Odwiedź Secesję i skorzystaj z atrakcji! [ZDJĘCIA]

Secesja.ArchiHUB to nowa filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi, mieszcząca się w okazałej, świeżo wyremontowanej, secesyjnej kamienicy przy ul. Zachodniej 76. Jej księgozbiór poświęcony jest architekturze, urbanistyce i studiom miejskim, w szczególności dotyczącym Łodzi.

Biblioteka Secesja
Biblioteka Secesja
8 zdjęć
Biblioteka Secesja
Biblioteka Secesja
Biblioteka Secesja
Biblioteka Secesja
Biblioteka Secesja
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Nowa filia to jednak nie tylko książki, ale również tematyczne wydarzenia, a przede wszystkim – społeczność osób zainteresowanych otoczeniem człowieka. Ten fakt znajduje odzwierciedlenie w rozwinięciu nazwy biblioteki: ArchiHUB oznacza tyle, co ośrodek czy centrum dyskusji nad architekturą.

Zbiory biblioteki cechuje różnorodność. Interesujące pozycje znajdą w niej dla siebie zarówno miłośnicy klasycznego piękna, jak i fani eksperymentalnych estetyk. Na odkrycie czekają bogato ilustrowane albumy, naukowe i popularnonaukowe opracowania, a także reportaże, powieści, komiksy i inne teksty kultury, mające za swojego głównego bohatera miasto i/lub architekturę. 

Szczególną uwagą obdarzono Łódź – nieszablonowa, zajmująca, wielowątkowa historia miasta znajduje odzwierciedlenie w jego układzie przestrzennym i tkance architektonicznej, a poprzez to – również w księgozbiorze biblioteki.

Secesja.ArchiHUB to również książki dla dzieci i młodzieży, katalogi i wzorniki mogące zainspirować artystów, a także szeroko rozumiane przewodniki, zachęcające do odkrywania nowych miejsc i zjawisk.

Wśród wydarzeń organizowanych przy ul. Zachodniej 76 nie zabraknie spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, warsztatów twórczych oraz wycieczek przybliżających fenomen architektury Łodzi.

Uroczyste otwarcie już 21 marca, a w kolejnych dniach Secesja zaprasza na cykl wydarzeń przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Piątek, 22 marca

  • godz. 18.00 – prelekcja i spotkanie dyskusyjne z Przemysławem Gawędą z pracowni Archigeum – architektem z prestiżowej listy „40 under 40”, uhonorowanym przez międzynarodowe jury The Architecture Community nagrodą Architekta Roku 2023.

Sobota, 23 marca

  • godz. 11.00-13.00 – Bunt roślin – robimy bomby kwietne – warsztaty dla dzieci na dziedzińcu biblioteki
  • godz. 12.00-16.00 – Warsztaty modelarskie dla dorosłych z Bartoszem Michalskim – składanie ciętych laserowo i grawerowanych modeli siedziby Biblioteki Secesja , obowiązują zapisy mailowe: filia_4@biblioteka.lodz.pl (warsztaty od 15 roku życia)

Wśród kwietniowych wydarzeń znajdzie się m.in. inspirowany praktykami zamieszkiwania audiowizualny performance Justyny Banaszczyk i Joanny Dyby oraz wykład Joanny Rajkowskiej. 

Biblioteka Secesja to ponad 460 m2 powierzchni, oraz bogaty księgozbiór, liczący ok. 4 tysiące książek. Koszt remontu ponad 6 500 000 zł.


Projekt pn. „Wspólnie tworzymy miasto – Wzmocnienie działań kulturalnych poprzez stworzenie miejsca spotkań społeczności lokalnej w filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Zachodniej 76" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.01.01-10-0002/20-00 zawartej w dniu 22 grudnia 2020 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE