Kierowco z Łodzi, czy wiesz, ile zapłacisz za swoje OC?

Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Za brak ważnej polisy grożą wysokie kary nałożone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli chcesz uniknąć grzywny i legalnie przemieszczać się po ulicach, zadbaj o ciągłość OC. Dowiedz się, ile zapłacisz za polisę i gdzie szukać najlepszych ofert.

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

OC komunikacyjne jest najważniejszym ubezpieczeniem każdego samochodu. Dzięki niemu osoba prowadząca auto nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu i szkody na ich mieniu. Taka obowiązkowa polisa pozwala uniknąć konieczności wypłaty odszkodowania na rzecz ofiar wypadku. Przykładowo, jeśli masz ważne OC i potrącisz rowerzystę na przejściu dla pieszych, kwestią zadośćuczynienia mu za uszczerbek na zdrowiu zajmie się ubezpieczyciel.

Zakres ochrony gwarantowanej w ramach OC reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z jej zapisami sumy gwarancyjne w przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w odniesieniu do jednego zdarzenia wynoszą:

 • 5 210 000 EUR — dla szkód na osobie;
 • 1 050 000 EUR — dla szkód na mieniu.

Oznacza to, że każda firma ubezpieczeniowa zapewnia taki sam poziom ochrony niezależnie od ceny składki. Dlatego przy wyborze OC warto wybierać oferty, które… kosztują najmniej.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Trudno jednoznacznie podać wysokość składki OC. Koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Wpływ na cenę obowiązkowej polisy mają m.in.:

 • historia szkodowości — towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają kierowcom atrakcyjne zniżki za bezszkodową jazdę. Mogą one zmniejszać cenę OC nawet o 10 czy 20%. Każda firma samodzielnie ustala sposób gratyfikacji bezpiecznej jazdy, dlatego ten sam kierowca u jednego ubezpieczyciela uzyska 15-procentową zniżkę, a u kolejnego nie będzie mógł liczyć na żadne bonusy;
 • wiek kierowcy — metryka właściciela pojazdu odgrywa znaczącą rolę przy kalkulacji składki OC. Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że największe zagrożenie na drodze stwarzają osoby w młodym wieku i to właśnie im proponują najmniej atrakcyjne oferty;
 • marka samochodu — firmy ubezpieczeniowe uzależniają cenę OC również od marki pojazdu. Przeważnie najdroższe polisy proponuje się posiadaczom Audi i BMW, a najtańsze — właścicielom Skody, Fiata czy Toyoty;
 • pojemność silnika — najwięcej za polisę OC zapłacą właściciele samochodów przeznaczonych do bardzo dynamicznej jazdy. Z perspektywy ubezpieczyciela osoba jeżdżąca autem z silnikiem o pojemności 1.1 l stwarza mniejsze zagrożenie na drodze niż kierowca sportowego modelu z napędem o dużej mocy;
 • stan cywilny — towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki OC uwzględniają też sytuację rodzinną potencjalnego klienta. Zakładają, że osoby mające rodzinę są co do zasady bardziej odpowiedzialnymi kierowcami niż single.

Finalną cenę polisy każda firma ubezpieczeniowa wylicza indywidualnie dla konkretnego klienta, uwzględniając parametry techniczne pojazdu i dane właściciela.

Przykładowa kalkulacja ubezpieczenia OC Forda Focusa z 2015 r. dla 45-letniego mężczyzny z Łodzi

Firma ubezpieczeniowa

Cena rocznej składki OC

Wiener

326 zł

Uniqa

421 zł

Benefia

478 zł

Link4

505 zł

Ceny ubezpieczenia OC zaczynają się w tym przypadku już od 326 zł. Jak widać, różnice pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą wynoszą ponad 170 zł. Jeśli chcesz uniknąć zbędnych wydatków, zawsze wybieraj najbardziej atrakcyjne oferty charakteryzujące się możliwie najniższą składką.

O co warto rozszerzyć pakiet OC?

OC zapewnia ochronę jedynie w podstawowym zakresie. Jeśli zależy Ci na dodatkowym zabezpieczeniu pojazdu, kierowcy i pasażerów, rozważ rozszerzenie standardowej polisy o:

 • autocasco (AC) — gwarantuje możliwość uzyskania odszkodowania za kradzież, uszkodzenie czy zniszczenie pojazdu. Dotyczy szkód spowodowanych przez Ciebie, osoby trzecie czy siły natury;
 • assistance — umożliwia otrzymanie pomocy informacyjnej, medycznej i technicznej w razie wypadku lub awarii pojazdu na trasie;
 • NNW — pozwala uzyskać wsparcie finansowe w razie poniesienie uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku;
 • ubezpieczenie opon — daje możliwość skorzystania z bezpłatnej usługi wymiany koła lub organizacji holowania do warsztatu.

Zakres pakietu ubezpieczeniowego dopasuj do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Gdzie znaleźć tanie OC?

Komunikacyjne polisy OC ma w swojej ofercie każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu obowiązkowe ubezpieczenia są łatwo dostępne i dość zróżnicowane pod względem cenowym.

Duża liczba firm działających na rynku sprawia, że samodzielne porównywanie wszystkich ofert stwarza niemałe trudności. Aby uniknąć pomyłek i nie tracić czasu na przeglądanie stron internetowych każdego z ubezpieczycieli, warto wykorzystać kalkulator OC. To intuicyjne narzędzie pomaga stworzyć spersonalizowane zestawienie ofert i znaleźć propozycje cechujące się najniższą ceną. Chcesz zaoszczędzić na polisie? Wybierz ubezpieczenie OC od rankomat.pl. W porównywarce znajdziesz najlepsze oferty od kilkunastu firm działających na rynku. Zrobisz to szybko, w pełni online i bez wychodzenia z domu.