Koronawirus COVID-19. Uwaga, od 1 grudnia nowe obostrzenia! [SZCZEGÓŁY]

W związku z rosnącymi wskaźnikami dziennych zachorowań na COVID-19 i pojawieniem się nowej groźnej mutacji koronawirusa, rząd zdecydował o wprowadzeniu nowych obostrzeń, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii.

fot. ENVATO ELEMENTS
Od 1 grudnia wprowadzone zostają nowe obostrzenia

Ograniczenia 

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. zmienią się limity osób mogących przebywać m.in. w restauracjach, hotelach, obiektach sportowych czy kościołach:

  • Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. maksymalnego obłożenia (obecnie 75 proc.);
  • Zgromadzenia, wesela, konsolacje, spotkania, dyskoteki – maksymalnie 100 osób (obecnie 150);
  • Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – maksymalnie 250 osób (obecnie 500);
  • Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy i galerie handlowe – 1 osoba na 15 mkw (obecnie 1 osoba na 10 mkw).

Zakaz lotów i kwarantanna

Ponadto od 30 listopada do 13 grudnia obowiązywać będzie zakaz lotów z krajów szczególnego ryzyka: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę. Wydłużona kwarantanna będzie dotyczyła również osób powracających z krajów spoza strefy Schengen.  

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. zmienią się także zasady kwarantanny dla przyjezdnych z krajów spoza strefy Schengen. Będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie. Wcześniejsze zwolnienie będzie możliwe w przypadku negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

ZOBACZ TAKŻE