Kryzys zagraża miejskim inwestycjom. Gdzie można spodziewać się opóźnień? [SZCZEGÓŁY]

Coraz częściej wykonawcy prowadzonych w Łodzi inwestycji wstrzymują prace ze względu na spowodowany rosnącą inflacją skokowy wzrost cen materiałów budowlanych. Niemal wszyscy żądają renegocjowania kontraktów, czyli wypłaty większych pieniędzy.

Remont kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 115
Wykonawca wstrzymał prace przy modernizacji kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 115. Prowadzone są negocjacje, aby jak najszybciej je wznowić

W ostatnich dwóch latach rynek budowlany został dosłownie zmiażdżony wieloma niesprzyjającymi okolicznościami. Najpierw miejskie inwestycje zdemolowała pandemia oraz napaść Rosjan na Ukrainę. W 2022 roku kryzysową sytuację dodatkowo pogorszyła wzrastająca z miesiąca na miesiąc inflacja. Fachowcy z branży oceniają zjawisko jednoznacznie - cenowe szaleństwo.

Wykonawcy alarmują o problemach z materiałami, siłą roboczą, a przede wszystkim z brakiem stabilności finansowej. Firmy obawiają się podpisywania nowych kontraktów, tym bardziej, że mają kłopoty z wykonaniem tych już podpisanych. Wojna wstrzymała także łańcuch dostaw od naszych wschodnich sąsiadów, którzy są dużym producentem stali. Zaczyna brakować również drewna, a nawet szkła.

Większość firm zwraca się do miasta z prośbą o waloryzację wynagrodzeń w zawartych umowach. W związku z tym, miasto musiało wyznaczyć priorytety, czyli wskazać te projekty, które są konieczne do realizacji. Kluczowe jest zakończenie procesu rewitalizacji centrum Łodzi i Księżego Młyna, a także dokończenie przebudowy Trasy Górna, ulicy Przybyszewskiego i modernizacji zajezdni Chocianowice.

- Końcówka 2022 roku to jeden z trudniejszych momentów w miejskich inwestycjach. Chcę podkreślić, że kryzys, z jakim się mierzymy, to nie jest tylko problem Łodzi. W Polsce widać wyhamowanie aktywności budowlanej i musimy mieć świadomość, że wpłynie to zdecydowanie na dynamikę rynku budowlanego w 2023 roku. Nie ma firmy, która nie zwróciłaby się do nas z prośbą o waloryzację umowy. Prowadzimy trudne rozmowy i mediacje, stawka jest bardzo duża. W grę wchodzi nie tylko realizacja inwestycji w terminie, ale również zakres prac czy ich realizacja w ogóle. Przykładem z ostatnich dni jest modernizacja kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 115. Wykonawca wstrzymał prace, a obecnie prowadzimy negocjacje, tak aby jak najszybciej je wznowić - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Problemy na rynku inwestycji w Łodzi

Przykłady zachwiań na rynku miejskich inwestycji można mnożyć.

Modernizacja podwórka przy ul. Piotrkowskiej 102 zaczęła się z półrocznym opóźnieniem. Pierwszy wykonawca sporządził dokumentację projektową, ale nie przystąpił do prac budowlanych. To zdecydowało o odstąpieniu od umowy. Miasto podjęło decyzję o przeprowadzeniu ponownego przetargu.

W marcu 2022 r. ZIM poinformował mieszkańców, że zrywa umowę z wykonawcą przebicia ul. Wschodniej z ul. Sienkiewicza. Firma prowadząca inwestycję ogłosiła upadłość. ZIM przygotowuje się do ogłaszania postępowań na dokończenie przerwanych prac. Dotyczy to także kilku innych przebić w centrum – między ulicami: Traugutta, Sienkiewicza i Tuwima, z ul. Wschodniej do ul. Sienkiewicza, z ul. Ogrodowej do ul. Legionów i ul. Zachodniej oraz uzupełnienia braków na ul. Rewolucji 1905 r.

Sygnały o trudnościach dochodzą zarówno od dużych firm, jak i tych mniejszych. Wykonawcy alarmują o problemach z materiałami, siłą roboczą, a przede wszystkim brakiem stabilności finansowej.

Rynek inwestycji mierzy się z sytuacją, w jakiej jeszcze nie był.

ZOBACZ TAKŻE