Księży Młyn pięknieje. Sprawdzamy, co słychać na zabytkowym osiedlu [ZDJĘCIA]

Remonty na Księżym Młynie nie zwalniają tempa - kończą się prace w kolejnych famułach. Co już zostało zrobione? Co powstanie w odnowionych przestrzeniach? Sprawdzamy!

fot. Stefan Brajter
Remonty na Księżym Młynie nie zwalniają tempa
13 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Położony we wschodniej części centrum Łodzi dawny zespół fabryczno-mieszkalny Karola Scheiblera przeżywa dziś swój renesans. 70% odnowy zabytkowego osiedla jest już za nami.

- Przebudowane famuły czekają na lokatorów, a pracownie twórcze na artystów. Nie brakuje też zupełnie nowych przestrzeni do wspólnych spotkań. Działa już klub Księży Młyn, nowa poczta i zaplecze estrady. To miejsce zachwyca, z każdą wizytą odkrywam je na nowo. Niezwykłą historię miejsca i ludzi tu mieszkających można spotkać na każdym kroku - mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Remonty na Księżym Młynie

- Prace na Księżym Młynie nie zwalniają. Oddajemy kolejne wyremontowane kompleksowo famuły. Odnowione zostały cztery budynki mieszkalne przy głównej alei, a w nich 34 mieszkania, lokale poczty i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz dodatkowy lokal użytkowy w budynku ul. Księży Młyn 5. Ponadto wyremontowane zostały trzy budynki gospodarcze komórek lokatorskich i dwa budynki gospodarcze, których przeznaczenie zmieniliśmy na pracownie twórcze. Modernizacji poddana została działka o powierzchni 9 000 m2 - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Zabytkowe famuły odnowione od dachu po piwnice

Cztery famuły pod adresami Księży Młyn 1,3,5,9 przeszły kompleksową modernizację. Pod numerem 1 oddanych mieszkańcom zostanie 5 lokali mieszkalnych, poczta oraz świetlica dla najmłodszych, pod 2 natomiast 10 komfortowych mieszkań komunalnych. Księży Młyn 5 to 8 lokali mieszkalnych i pracownia dla artystów, pod numerem 9 natomiast znalazło się 11 mieszkań. W budynkach wymieniono instalacje, wzmocniono konstrukcje, ponadto są nowe okna i drzwi.

Przy wyremontowanych famułach Księży Młyn 1,3,5,9 zasadzonych zostało łącznie 21 drzew: brzoza brodawkowata, grusza, jabłoń, czereśnia i aż 11 wiśni. Nie brakuje krzewów takich jak: bez lilak, róża i tawuła japońska. Pojawił się nowy trawnik o powierzchni 1 500 m2, w tym 375 m2 na kratach trawnikowych. Na podwórku stanęły też nowe ławki.


Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE