Swoje podwoje otwarte mają muzea (m.in. Muzeum Księży Młyn czy Muzeum Lalki), a po artystyczne wyroby zapraszają kreatywne pracownie z biżuterią lub portretami oraz modowe showroomy (m.in. projektanta Tomasza Armady).
Co najmniej raz w miesiącu na Księżym Młynie odbywa się Targ Staroci, Rękodzieła i Sztuki Użytkowej. Na najbliższy organizatorzy zapraszają w niedzielę, 18 sierpnia. Każda edycja targów to ponad 90 stoisk z unikatowym rękodziełem, odzieżą i modowymi dodatkami od projektantów. Podczas wydarzenia można znaleźć też bibeloty wyciągnięte ze strychów i piwnic: plakaty, grafiki, obrazy, sztukę użytkową i stylowe artykuły dekoracyjne, książki oraz płyty winylowe.
Szukaj kotów na Kocim Szlaku
Popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych łodzian i turystów, zaczynają cieszyć się Koty na Kocim Szlaku. To siedem figurek ukrytych pomiędzy budynkami, które stanęły tam na początku lata. Nie jest łatwo je znaleźć, więc można się świetnie bawić i przy okazji zwiedzić osiedle.
Koty zajmują zresztą wyjątkowe miejsce na Księżym Młynie. Do dawnych robotniczych famuł prowadzi wspomniany wyżej Koci Szlak, czyli droga rowerowa ciągnie się w śladzie dawnej kolei Scheiblerowskiej, prowadzącej do fabryk „Króla Bawełny”. Jednośladem już można jeździć po osiedlu, a obecnie trwają kolejne prace przy budowie wschodniej części ścieżki.
Choć wydaje się to dość nieprawdopodobne, Księży Młyn zaprasza też do aktywności sportowej. Od kilkunastu lat jest jednym z fragmentów trasy Biegu Fabrykanta. W tym roku jego uczestnicy wystartują 31 sierpnia, a dystans głównych zawodów (10 km) z pewnością pozwoli im zachwycać się zabytkowym osiedlem.
Księży Młyn, czyli punkt obowiązkowy
Dzisiejszy Księży Młyn to obowiązkowy punkt na mapie dla każdego turysty przyjeżdżającego do Łodzi. Jest jedną z najpopularniejszych atrakcji, po których oprowadzają łódzcy przewodnicy. Na osiedlu znajdziemy Centrum Turysty Księży Młyn, które obok wycieczek organizuje również warsztaty. Nie zapominajmy o pamiątkach! Można je nabyć pod adresem ul. Księży Młyn 12.