„Kultura Odporna" w Galerii Pop up Ogrodowa 8. Przyjdź na spotkanie z artystami

Otwarte spotkania z łódzkimi artystami, na których będzie można zdobyć album „Kultura Odporna" odbędą się we wtorek, 20 lutego, i czwartek, 22 lutego, w Galerii Pop up Ogrodowa 8. Czwartkowe spotkanie z łódzkimi muzykami będzie wzbogacone o koncertową niespodziankę. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

„Kultura Odporna" w Galerii Pop up Ogrodowa 8
„Kultura Odporna" w Galerii Pop up Ogrodowa 8
  • 20 lutego, wtorek, godz. 18:00 - Spotkanie III: Anna Ciarkowska (pisarka), Monika Buchowiec (aktorka), Ewa Hornich (reżyserka obsady).
  • 22 lutego, czwartek, godz. 18:00 - Spotkanie IV: Grzegorz Fajngold (DJ, muzyk), Ziemowit Kosmowski, (muzyk) Wiktor Skok (muzyk), Artur Zagajewski (kompozytor).

Wydarzenia towarzyszą wystawie „Kultura Odporna", przedstawiającej grono 77 artystów związanych w Łodzią. Pod tym samym tytułem Wydział Kultury UMŁ wydał album, który jest pierwszym łódzkim opracowaniem prezentującym fotografie portretowe i krótkie opisy biograficzne artystek i artystów. Na spotkaniach będzie można nabyć bezpłatne egzemplarze tego wydawnictwa i zdobyć autografy.

Projekt „Kultura Odporna" powstał w czasie pandemii i lockdown'u w 2020 roku i na przekór nastrojom, wykorzystując wiele narzędzi komunikacji, „mówił" o sile odporności, która płynie z dóbr kultury. Tym samym zachęcał do bliższego poznania jej twórców, zapamiętania ich nazwisk, twarzy oraz dokonań. Z czasem ewoluował, stając się pretekstem do wykonania zdjęć, odbywania spotkań, przeprowadzania rozmów, które przynosiły kolejne pomysły promujące łódzką kulturę i jej autorów.

Artyści

Anna Ciarkowska
Łodzianka (z urodzenia), literaturoznawczyni (z wyboru), romanistka (z przypadku), ilustratorka (z nudów), pisarka (od niedawna), czytelniczka (od zawsze). Wykładowczyni w Katedrze Teorii Literatury w Instytucie Kultury Współczesnej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (od października do czerwca). Autorka książek „Chłopcy, których kocham", „Pestki" i „Dewocje" oraz współautorka przewodnika „Łódź. Ilustrowany atlas architektury". W 2022 roku była nominowana do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Dewocje". Założycielka działającej w Łodzi dziewczyńskiej grupy twórczej "Zaczyn".

Monika Buchowiec

Została łodzianką z wyboru po ukończeniu Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, choć pochodzi z magicznego Podlasia – urodziła się w Siemiatyczach. Zaraz po studiach zagrała jedną z głównych ról w filmie „Mistrz" Piotra Trzaskalskiego i od razu przykuła uwagę widzów talentem i urodą. Potem pojawiała się w wielu popularnych serialach telewizyjnych. Związała się z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie zagrała m.in. w spektaklach „Kobro", „Więcej niż możesz zjeść" Doroty Masłowskiej, „Dogville" Larsa von Triera. Za role w dwóch ostatnich otrzymała Złote Maski za najlepsze role żeńskie. Obecnie występuje w przedstawieniach „Dobrze ułożony młodzieniec" oraz „Praktyka widzenia", ale lista tych, w których zagrała, jest bardzo długa. Wśród nich są m.in.: „Humanka", „Lolita", „Kto nie ma nic, ten może wszystko", „Komeda", „Szewcy", „Brygada szlifierza Karhana".

Ewa Hornich

Jest reżyserką obsady, pracuje przede wszystkim nad castingami do reklam, ale na swoim koncie ma też kilka produkcji fabularnych. Współtworzyła obsadę do międzynarodowej produkcji współfinansowanej przez Łódzki Fundusz Filmowy – „Geniusze" w reżyserii Thora Kleina, a ostatnio do serialu „Dziewczyna i Kosmonauta", reż. Bartosz Prokopowicz (Netflix). Swoją drogę zawodową zaczęła jako aktorka. Laureatka konkursu dla młodych aktorek „Z Cinema do Cannes" (2002). Szybko jednak porzuciła drogę aktorską, zdecydowanie woli być po drugiej stronie kamery. Czuje ogromną satysfakcję w dodawaniu ludziom skrzydeł, dlatego prowadzi oficjalne warsztaty z przygotowania do zawodu aktorskiego, ale często też zupełnie prywatnie i po koleżeńsku doradza aktorom w kwestiach nagrywania selftape, wyboru agencji aktorskiej itp. „Wspieram, rozmawiam, pomagam – po prostu lubię ludzi" – mówi o sobie. Przez wiele lat uczestniczyła w warsztatach International Theatre New York prowadzonych przez Roberta Castle i Alejandre Orozco z dziedziny Method Acting. Po latach spędzonych w Krakowie, a później w Warszawie, wróciła do rodzinnej Łodzi, w której czuje się najlepiej i o której z dumą mówi „moje miasto". W 2023 roku w konkursie Klubu Twórców Reklamy odebrała nagrodę – Brązowy Miecz w kategorii casting.

Grzegorz Fajngold

Dj Fagot, ale przede wszystkim muzyk, producent, kompozytor i założyciel zespołów: 19 wiosen, Salvezza, Procesor Plus, Już Nie Żyjesz, Demolka. Niezwykle barwna postać, uchodząca za jednego z twórców łódzkiej sceny niezależnej, w tym przede wszystkim sceny punk-electro. Zakochał się w muzyce barokowej jako uczeń szkoły muzycznej w klasie fortepianu i organów, którą porzucił, aby tworzyć punk rocka. Współpracował m.in. z Kapitanem Nemo – gwiazdą electro z lat 80., tworząc zespół Kapitan Nemo & Procesor Plus. Jest również założycielem niezależnej wytwórni Automatic Bitch Records, która promowała polskie zespoły z kręgu electro-pop-punk-disco. To największy łódzki fan mundurów. W latach 90. XX w. można było go spotkać w kostiumie barokowym na łódzkich ulicach. W 2023 roku stworzył muzeum „100 mundurów", które mieści się przy ulicy Włókienniczej 5.

Ziemowit Kosmowski

Multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów, wokalista, jeden z twórców polskiej sceny punkowej, ale też muzyk rockowy, folkowy i bluesowy. Lider zespołu Brak i Rendez-Vous oraz współtwórca grup Phantom i Subway. Bardzo emocjonalnie związany z Łodzią, o której tworzy utwory, a nawet całe płyty, np. „Paryż, Wiedeń... Łódź". Jego piosenka „A na plaży... Anna", którą nagrał z Rendez-Vous, była wielkim hitem radiowym lat 80. Inspiruje się tradycją żydowską, czerpiąc z muzyki klezmerskiej. Współpracował m.in. z Michałem Urbaniakiem, Wojciechem Waglewskim, Tymonem Tymańskim, Sławkiem Maciasem oraz Muńkiem Staszczykiem, z którym nagrał płytę „Tytułu brak". W 2022 roku wydał biografię, która jest także jego debiutem książkowym „Wewnątrz i na zewnątrz". 

Wiktor Skok

Współtwórca łódzkiej kultury industrialnej. Najczęściej wypowiada się artystycznie jako muzyk i artysta wizualny, ale jest także didżejem, publicystą, promotorem. Nie ucieka również od pracy kuratora muzycznego czy sztuk wizualnych. Działa aktywnie od lat 80. ubiegłego stulecia, a jego nazwisko jest obecne w historii polskiej muzyki punk i hardcore. Co więcej uznawany jest za filar krajowej sceny industrialnej i eksperymentalnej. Organizował cykl Wunder Wave, był wydawcą punkzine'a Zygoma, założycielem i wokalistą grupy Jude, autorem zine'a Plus Ultra. Współtwórca kultowego klubu Dom. Absolwent filmoznawstwa w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego i Studiów Kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Artur Zagajewski

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki współczesnej. Profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, w której m.in. zajmuje się badaniami nad muzyką rockową. Prowadzi wykłady i warsztaty dla młodzieży z zakresu muzyki XX i XXI wieku. Członek Związku Kompozytorów Polskich oraz Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień". Był nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (2017), a także Paszportów Polityki (2018). Współpracował m.in. z aktorem Arkadiuszem Jakubikiem, wiolonczelistą Dominikiem Połońskim, performerką Zorką Wollny, reżyserem Piotrem Stasikiem (ich „Opera o Polsce" otrzymała w 2019 roku nominację do Polskich Nagród Filmowych ORŁY w kategorii Film Dokumentalny), a także zespołami Orkiestra Muzyki Nowej, Hashtag Ensemble, Polish Cello Quartet. Lista nagród i wyróżnień przyznanych Arturowi Zagajewskiemu jest bardzo długa. W 2017 roku jego utwór „brut" reprezentował Polskie Radio i otrzymał najwyższą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Palermo. Jego utwory były zamawiane i prezentowane przez takie festiwale, jak: Donaueschinger Musiktage, Darmstadt Summer Course, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Musica Polonica Nova. Współtworzy zespół Piosenki, który przybliża najmłodszym słuchaczom muzykę rockową i punkową. 

ZOBACZ TAKŻE