Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi. Zbliża się 28. zbiórka podczas Wszystkich Świętych

Już po raz 28. odbędzie się kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza. Tradycyjnie będzie towarzyszyła uroczystościom z okazji Wszystkich Świętych.

widok na idących ludzi podczas Wszystkich Świętych

Zbiórka datków na renowację najcenniejszych pomników najstarszej łódzkiej nekropolii rozpocznie się w sobotę, 29 października, o godz. 10:00. Jako pierwsi na cmentarzu z puszkami na pieniądze pojawią się uczniowie łódzkich szkół, którzy pomogą też w sprzątaniu zapomnianych mogił. Następnego dnia kwestować będą przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń zajmujących się historią i ochroną zabytków Łodzi, a w poniedziałek, 31 października, pałeczkę przejmą członkowie i sympatycy Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Gdzie spotkamy kwestarzy?

Jak zwykle największe zastępy kwestarzy pojawią się na cmentarnych alejkach 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, gdy kwestować będą przedstawiciele władz miasta, dziennikarze, politycy, przedstawiciele świata kultury i nauki. 

Ubiegłoroczna kwesta zaowocowała kwotą 94 tys. zł, co pozwoliło m.in. na odnowienie nagrobków uszkodzonych wskutek nawałnic, jakie przeszły przez Łódź w lipcu 2021 r.

– Od 1995 r., kiedy kwesta została zainicjowana, zebraliśmy łącznie ponad 1,9 mln zł, co pozwoliło na odnowienie już 200 pomników – mówi prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, Cezary Pawlak. Na ratunek czeka jeszcze ponad 1000 nagrobków.

ZOBACZ TAKŻE