Lamus wraca na powierzchnię. Wybrano firmę, która wydobędzie rzekę [WIZUALIZACJE]

Firma Park-M Poland została wybrana na wykonawcę przebudowy parku Kilińskiego, pod którym płynie fragment rzeki Lamus. Po 100 latach powróci on na powierzchnię, a wokół rzeki powstaną przestrzeń do wypoczynku i infrastruktura dla spacerowiczów. Koszt projektu – niemal 15 mln zł – zostanie pokryty z funduszy unijnych. A to tylko początek przywracania łódzkich rzek mieszkańcom.

rzeka
Lamus wraca na powierzchnię [WIZUALIZACJA]
4 zdjęcia
rzeka
rzeka
rzeka
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Plan wydobycia Lamusa na powierzchnię ogłoszono w listopadzie 2023 r. Wtedy okazało się, że wniosek złożony przez dwóch europosłów – Marka Belkę i Janusza Lewandowskiego – uzyskał akceptację Parlamentu Europejskiego jako jedyna taka inicjatywa w Europie. Pionierski projekt ma być przykładem dla kolejnych takich przedsięwzięć.

Projekt odkrycia Lamusa składać się będzie z dwóch części: rewaloryzacji parku im. J. Kilińskiego oraz odkrycia rzeki Lamus, która obecnie płynie podziemnym kanałem i można ją zobaczyć tylko przez specjalny właz. Przepływ wody ma się odbywać w naturalnym korycie, dostęp do niej będzie możliwy dzięki utworzeniu tarasów i zejść.

W przypałacowym ogrodzie

W samym parku pojawi się mała architektura. Alejki zyskają nową, przepuszczalną nawierzchnię. Ważny będzie także aspekt edukacyjny – zwiększenie wiedzy na temat łódzkich rzek, ekosystemów rzecznych, znaczenia retencji i błękitno-zielonej infrastruktury w mieście. Pojawią instalacje przestrzenne, symbolicznie zaznaczające historyczny układ dawnego ogrodu przypałacowego.

W planach przywrócenia rzek łodzianom są też Ner, Jasień i Łódka. Rzeki zostaną dodatkowo oczyszczone, a w ich okolicy powstanie infrastruktura podobna do tej przy odkrytej rzece Lamus. Dzięki temu powstaną nowe miejsca do wycieczek i relaksu nad wodą.

ZOBACZ TAKŻE