Lecznica Pod Koniem przy Kopernika. Czy znasz jej historię?

5 grudnia 1891 r. Karol Hugo Warrikoff oraz Alfred Kajetan Kwaśniewski (weterynarza m. Łodzi) otworzyli w Łodzi lecznicę dla zwierząt wraz z sąsiadującą z nią wzorową kuźnią angielską, przy ówczesnej ul. Milscha (dziś: ul. Kopernika), w budynku postawionym według projektu architekta Piotra Brukalskiego.

Lecznica Pod Koniem - ul. Kopernika 22
5 grudnia 1891 r. Karol Hugo Warrikoff oraz Alfred Kajetan Kwaśniewski (weterynarza m. Łodzi) otworzyli w Łodzi lecznicę dla zwierząt, fot. Mafo/Wikimedia Commons

Pierwszy szpital dla zwierząt

Na początku XX w. działał przy niej także pierwszy szpital dla zwierząt, zaopatrzony od 1902 r. w najnowocześniejszy w Polsce sprzęt do podnoszenia i transportowania rannych koni. Pierwsza, parterowa część obiektu powstała w 1894 r., a kilka lat później dobudowano drugą, z charakterystyczną wieżą. Na parterze znajdowały się biura, laboratorium oraz kuźnia. W podwórzu zaś były stajnie i boksy dla koni. Lecznicę prowadziły kolejne pokolenia założycieli, choć po 1939 r. Kwaśniewski jako Polak musiał zrezygnować z pracy i od tamtego czasu właścicielem obiektu był potomek Warrikoffa.

Praca w lecznicy szansą na uniknięcie wysiedlenia

W czasie wojny praca w lecznicy była dla wielu szansą na uniknięcie wysiedlenia. Po 1945 r. placówka została upaństwowiona, ale w budynku w dalszym ciągu mieści się lecznica dla zwierząt. Na szczycie budynku znajduje się charakterystyczna rzeźba metalowego konia naturalnej wielkości, którego rozsławił Julian Tuwim w poemacie „Kwiaty polskie”:

(...) Z okna widać było konia

Metalowego. Stał bez jeźdźca

I dawno nęcił mnie, wałkonia.

(…) Więc się zbuntujmy i ożyjmy,

Rumaku weterynaryjny,

I wzlećmy nad ten Kominogród (...)

ZOBACZ TAKŻE