Legionella w Łodzi. Zdiagnozowano już 9 przypadków legionelozy [SZCZEGÓŁY]

W Łodzi w 2023 r. zdiagnozowano 9 przypadków legionelozy (ostatni pochodzi z sierpnia). Wydział Zdrowia uspokaja jednak, że nie wykryto żadnego ogniska tej choroby, a liczba odnotowanych przypadków nie odbiega od norm z lat ubiegłych.

Legionella w Łodzi
Legionella w Łodzi. Zdiagnozowano już 9 przypadków legionelozy / fot. royaltystockphoto/123RF

Legioneloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie legionella, które występują w zbiornikach wodnych zawierających osad lub muł (m.in. sieci kanalizacyjne, prysznice, myjnie i klimatyzatory). Stanowi zagrożenie, gdy dostanie się do dróg oddechowych drogą kropelkową, czyli poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody. Legionella nie jest niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą. Choroba nie przenosi się też z człowieka na człowieka.

Objawy legionelozy to bóle mięśni i głowy, gorączka, a także suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Mogą pojawić się także bóle brzucha, wymioty, biegunka oraz zaburzenia świadomości.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem).
  • Po nieużywaniu kranu przez ponad 2 tygodnie, odkręć go na co najmniej 2 minuty, zanim zaczniesz korzystać z wody.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, aby zredukować osiadające na dnie zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

ZOBACZ TAKŻE