Licealistki w Łodzi edukowały równieśników o nowotworze piersi. Ważna konferencja

Rozumieją, że muszą dbać o swoje zdrowie i nie boją się wyzwań. Dwie uczennice XIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi podjęły się trudnej misji – chcą zwiększać świadomość swoich rówieśników na temat nowotworów piersi. Zorganizowały dla nich konferencję edukacyjną ‘’Sztuka Nadziei”.

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Zuzanna Płuciennik i Maria Sobierajska-Kulińska nie skończyły jeszcze 20 lat, a już mają głowy pełne pomysłów. Postanowiły zwrócić uwagę swoich koleżanek i kolegów na kwestie związane  z pochodzeniem, profilaktyką, wykrywaniem i leczeniem raka piersi. To jeden z najgroźniejszych i najczęściej występujących nowotworów złośliwych u pań. 1/3 wszystkich przypadków dotyczy młodych kobiet. Dlatego również one powinny pilnować swojego zdrowia, regularnie się badać i być czujne na wszelkie zmiany.

Dziewczyny z XIII Liceum Ogólnokształcącego na konferencję zaprosiły ponad 350 uczestników. To ich rówieśnicy uczący się w łódzkich szkołach średnich. Podczas spotkania mają okazję dowiedzieć się m.in. jakie są przyczyny powstawania nowotworów piersi i ich genetyczne podstawy. Specjaliści opowiedzą też o nowatorskich formach terapii. Duży nacisk położono na kwestie związane ze współodpowiedzialnością i wsparciem psychologicznym dla chorujących.

Wśród uczestników są też uczniowie, bo rak piersi dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie tylko towarzyszą swoim partnerkom, matkom czy siostrom dotkniętym chorobą. 1% wszystkich  wykrywanych w Polsce nowotworów piersi występuje właśnie u mężczyzn. Ze względu na brak wiedzy lub wstyd panowie zgłaszają się zwykle do lekarza zbyt późno.

W przypadku raka piersi liczy się przede wszystkim profilaktyka. Po konferencji uczestniczki i uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację „Pełną Piersią”, podczas których nauczą się technik samobadania.

ZOBACZ TAKŻE