Już za trzy tygodnie Łódź stanie się najpiękniej rozświetlonym miastem w Polsce. Trzynasta edycja Light Move Festival będzie wyjątkowa, bo i wyjątkowy jest to rok – obchody 600. urodzin Łodzi. Z tej okazji specjalna część imprezy została przygotowana na ul. Piotrkowskiej, na której przez trzy dni zobaczymy rekordową liczbę bajecznie kolorowych mappingów 3D.
6 kamienic przy Piotrkowskiej
Fasady sześciu zabytkowych kamienic rozświetlą artystyczne interpretacje szczęścia – motywu przewodniego Light Move Festival 2023. Największy z trójwymiarowych pokazów autorstwa grupy Romera Diseño e Infografia ożywi sąsiednie elewacje budynków przy ul. Piotrkowskiej 147 i 149. Kolejny gmach, pod numerem 99, rozświetli natomiast projekcja przygotowana przez Jeremie Bellota.
Z kolei Piotrkowska 90 ożyje dzięki talentowi Sławomira Fąfary, a pod numerem 71 zobaczymy pokaz grupy artystów z Tajlandii: Decide Kit. Szóstą kamienicą w programie głównej łódzkiej ulicy jest ta pod numerem 53, która stanie się przestrzenią prezentacji twórczości Radu Ignata.
600 łódek na 600. Urodziny Łodzi
Szóstym elementem programu, obok pięciu pokazów, będzie na ul. Piotrkowskiej jubileuszowa instalacja świetlna – 600 łódek. Do jej tworzenia organizator, fundacja Lux Pro Monumentis, zaprosił studentów Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego.
Light Move Festival 2023 w parkach i EC1 Łódź
Festiwal Światła w Łodzi każdego roku gości w łódzkich parkach, a podczas 13. edycji zaprosi nas do parku Sienkiewicza i Moniuszki. Kolejnym obiektem, który wpisał się już w tradycję LMF, jest pierwsza miejska elektrownia – EC1 Łódź przy ul. Targowej. Tradycyjnie już możemy się tutaj spodziewać trójwymiarowego mappingu na budynku chłodni, ale to nie wszystko. W tej lokalizacji zaplanowano także część muzyczną festiwalu i – po raz pierwszy – pokaz we wnętrzach tego wyjątkowego zabytku.
Co jeszcze czeka nas na przełomie września i października? Kolejne szczegóły programu organizatorzy będą zdradzali w najbliższych dniach.