Łódź oddychaMY. Weź udział w konkursie i wygraj 2 tys. zł

Trwa kampania "Łódź OddychaMY", jej celem jest zwiększenie wiedzy mieszkańców na temat smogu, uświadomienie konieczności wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania oraz zachęcenie do działania ukierunkowanego na poprawę jakości powietrza.

fot. ENVATO ELEMENTS
Celem kampanii "Łódź OddychaMY" jest walka ze smogiem

Kampania uwzględnia smog jako zagrożenie dla zdrowia publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców Łodzi. Do współpracy przy jej realizacji zaproszony został Uniwersytet Medyczny oraz Łódź bez Smogu. Miasto wspiera także Miss Polski - Agata Wdowiak i Mister Ziemi Łódzkiej - Konrad Witkowski.

Wymień kopciucha

- Nadchodzący rok 2022 to ostatni rok na wymianę pieców bezklasowych. Zainteresowanie programem dotacyjnym jest bardzo duże, a biorąc pod uwagę, że w nadchodzącym roku może być jeszcze większe, zapewniamy, że środki na wsparcie wymiany kopciuchów będą adekwatne do liczby złożonych wniosków - przekonuje Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu. - Ich nabór wystartuje z początkiem roku i potrwa do końca marca 2022. Chcemy, aby mieszkańcy odpowiednio przygotowali się do wymiany kopciuchów.

Dbaj o zdrowie

Obowiązek wymiany starych instalacji na paliwo stałe (węgiel, drewno) wprowadza Uchwała antysmogowa sejmiku województwa łódzkiego. Wymiana nieekologicznych instalacji to jedno z najważniejszych działań do zrealizowania w Łodzi w najbliższym czasie. Głównym celem uchwały jest poprawa jakości powietrza, która przyczyni się do poprawy stanu zdrowia mieszkańców i będzie mogła pozytywnie wpłynąć na długość ich życia.

Do kiedy trzeba wymienić piece?

Przepisy przejściowe przewidziane w uchwale, wskazują terminy dostosowania się do nowych regulacji, czyli określają czas na wymianę tych instalacji, które nie spełniają wymogów. Mowa tu o starych kotłach, piecach czy kominkach na paliwo stałe takie jak węgiel czy drewno. Terminy wymiany wyglądają następująco.

  1. Dla kotłów bezklasowych – termin wymiany: do 1 stycznia 2023.
  2. Dla kominków i piecy (niepodłączone do co i cwu) – termin wymiany: do 1 stycznia 2025.
  3. Dla kotłów 3 i 4 klasy – termin wymiany: do 1 stycznia 2027.
  4. W budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej nie może być żadnego źródła ciepła z pkt 1-3.

Używać można kotłów z certyfikatem ekoprojektu lub certyfikatem 5 klasy i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków) z certyfikatem ekoprojektu.

Uwaga! Jeśli posiadamy kocioł na paliwo stałe i nie mamy do niego dokumentu potwierdzającego 5 klasę, to musimy go wymienić! 5 klasa została wprowadzona normą w 2012 roku zatem można przyjąć, że jeśli piec ma więcej niż 10 lat, będzie kwalifikował się do wymiany.

Wymieniony musi zostać także kominek lub piec, który nie ma certyfikatu ekoprojektu. 

Uzyskaj pomoc przy formalnościach

Na wymianę starego pieca węglowego w budynkach wielorodzinnych możesz otrzymać dużą dotację z budżetu Miasta Łodzi. Jeżeli mieszkasz w budynku jednorodzinnym, możesz otrzymać pomoc w uzyskaniu dotacji z programu Czyste Powietrze.

Potrzebujesz pomocy przy formalnościach? – służą nią pracownicy Urzędu Miasta Łodzi.

Zgłoś się do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa:
Nr telefonu: 42 272 66 22
Adres e-mail: dotacja.smog@uml.lodz.pl
Strona internetowa: lodz.pl/smog
Osobiście: Łódź, al. Piłsudskiego 100.

Weź udział w konkursie i wygraj 2 tys. zł

Plakaty dotyczące kampanii “Łódź OddychaMY” pojawiły się już na ulicach naszego miasta, ale też w miejskich instytucjach kultury, bibliotekach, centrach medycznych, ryneczkach i budynkach urzędu. W ramach jej realizacji zaplanowano także cykl warsztatów edukacyjnych

Aby jeszcze bardziej zainteresować łodzian sprawą, ogłoszono także konkurs na film w kategorii czyste powietrze i ekologiczny transport. Termin nadsyłania prac został przedłużony do 30 listopada. Ogłoszenie nagrodzonych nastąpi 13 grudnia. Dwóch laureatów konkursu (w zależności od kategorii: amatorskiej oraz profesjonalnej) otrzyma nagrodę wysokości 2 000 złotych.

Konkurs „Łódź OddychaMY– sfilmuj to”

  1. Nagraj film promujący proekologiczne postawy związane z walką ze smogiem – pochodzącym z nieekologicznych źródeł ogrzewania lub komunikacyjnym
  2. Opublikuj film na swoim profilu na jednej z platform społecznościowych (Facebook, Tik Tok, Instagram, YouTube) i oznacz publikację #lodzoddychamy
  3. Wyślij film na adres: konkursoddychamy@gmail.com.

Szczegóły konkursu w regulaminie na stronie <link ekoportal/klimat/powietrze/kampania-spoleczna/>uml.lodz.pl/ekoportal</link>

 

ZOBACZ TAKŻE