Łódź po II wojnie światowej. Jak zmieniło się wielokulturowe miasto? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Po wyzwoleniu Łódź w niczym nie przypominała tej dawnej, chociaż nie została zburzona i nie uległa znacznym zniszczeniom wojennym. Niewiele pozostało jednak z przedwojennej wielokulturowości i klimatu wielonarodowego miasta.

Łódź po II wojnie światowej
Łódź po II wojnie światowej, fot. WBP
7 zdjęć
Łódź po II wojnie światowej
Łódź po II wojnie światowej
Łódź po II wojnie światowej
Łódź po II wojnie światowej
Łódź po II wojnie światowej
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Szybko zlikwidowano niemieckie szyldy i tablice z nazwami ulic. Wznowiono ruch tramwajów, które na ulice wyjechały już 25 stycznia 1945 r., uruchomiono fabryki, a także gazownię i elektrownię, których Niemcom nie udało się uszkodzić. Łódź wracała do życia, choć w całkowicie odmienionej rzeczywistości społeczno-politycznej. Tuż po wojnie na krótko zaczęła pełnić funkcję ważnego ośrodka odrodzonego kraju, gdzie ulokowano wiele nowych urzędów państwowych oraz instytucji kultury. Po wojnie miasto szybko powróciło do własnych tradycji przemysłowych i robotniczych, pozostając centrum włókiennictwa i branży tekstylnej w czasach PRL-u. 

Nowa demografia Łodzi

Łódź znalazła się w wyjątkowej sytuacji. Eksterminacja ludności żydowskiej i polskiej, która bardzo ucierpiała fizycznie i ekonomicznie, a także masowa ucieczka Niemców spowodowały, że w mieście pozostało ok. 300 tys. mieszkańców z ogólnej liczby 672 tys. w 1939 r. Szybko jednak napływali do niezniszczonej Łodzi ludzie ze wszystkich stron Polski: dawni łodzianie, kresowiacy z Wilna i Lwowa, mieszkańcy ze zburzonej Warszawy. Pod koniec 1945 r. Łódź liczyła już ok. 422 tys. mieszkańców. Zmieniła się jednak całkowicie struktura narodowościowa łodzian. Z ponad 200 tys. łódzkich Żydów ocalało niecałe 10%. Ubyło także Niemców. W styczniu 1945 r. pozostało ich około 30 tys., bo większość opuściła Łódź jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Osoby uznane za Niemców zostały zobowiązane do przymusowej pracy, a część zamknięto w obozie pracy na Sikawie. 

Echa zagłady

Od 1946 r. zaczęto regularną akcję przesiedlania Niemców. Mimo Zagłady, w pierwszych latach po wojnie Łódź stała się największym skupiskiem mniejszości żydowskiej. Na terenie Litzmannstadt Getto pozostało po likwidacji zaledwie 800 osób do prac porządkowych. W kolejnych miesiącach zaczęli do miasta napływać ci, którzy ocaleli z obozów, a także Żydzi z dawnych ziem polskich włączonych do ZSRR. Pod koniec lat 40. mieszkało w Łodzi 15–20 tys. Żydów. Kolejne fale emigracji (z końca lat 40. do Palestyny, w połowie lat 50. oraz po 1968 r.) systematycznie zmniejszyły liczebność diaspory. 

Po wojnie Łódź stała się jednak ponownie centrum odrodzonej kultury żydowskiej. W 1946 r. rozpoczął działalność Teatr Żydowski, powstały spółka filmowców „Kinor” i spółdzielnia artystyczno-malarska, wychodziło ponad 20 tytułów prasy żydowskiej. Już w 1945 r. powołano Tymczasowy Komitet Żydowski, który wkrótce został przekształcony w Wojewódzki Komitet Żydowski, otaczający opieką powracających do Łodzi. Udzielano zapomóg, prowadzono dystrybucję odzieży i talonów żywnościowych. Uruchomiono Dom Repatrianta, domy dziecka, bursę dla uczniów i studentów, powstało kilka organizacji i stowarzyszeń. W Łodzi działało osiem zalegalizowanych żydowskich partii politycznych. W marcu 1945 r. powstało Żydowskie Zrzeszenie Wyznaniowe przekształcone w Żydowską Kongregację Wyznaniową, które prowadziło synagogę, dom modlitwy, koszerną kuchnię i łaźnię rytualną. Powołano również kilka szkół żydowskich.

Na skutek zagłady społeczności żydowskiej, emigracji oraz ucieczki i przesiedlenia Niemców powojenna Łódź stała się w zasadzie miastem jednonarodowym i jednowyznaniowym, co bezpowrotnie zamknęło ważny rozdział w jej historii. 

Według szacunków ludność Łodzi zmniejszyła się z 680 tys. w 1939 r. do ok. 325 tys. w 1945 r., czyli niemal o połowę. Życie straciło ok. 279 tys. osób, w tym 170 tys. łódzkich Żydów. Wielu łodzian uciekło podczas wojny do Generalnego Gubernatorstwa lub zostało wywiezionych na roboty do Niemiec. 

ZOBACZ TAKŻE