Łódź przyciąga nowe pokolenia specjalistów. Świetny rok 2023 [SZCZEGÓŁY]

Rok 2023 Łódź zamknęła bardzo dobrym bilansem działań skierowanych nie tylko do biznesu, ale również przeznaczonych dla młodych ludzi, którzy chcą z naszym miastem związać swoją przyszłość zawodową i edukacyjną.

Ulica Piotrkowska w Łodzi
Ulica Piotrkowska

– Stworzyliśmy kompleksowy ekosystem na linii biznes-miasto-studenci i młodzież, dzięki któremu firmy lokujące się w Łodzi mogą liczyć na napływ nowych talentów. Jest to jeden z kluczowych elementów budowania atrakcyjności inwestycyjnej miasta – mówi Mateusz Sipa, Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ.

Od ponad dwóch lat w Łodzi integruje się społeczność fintechowa, która działa pod szyldem FinTech Central Poland, a w październiku 2023 roku, dzięki współpracy tej społeczności, Uniwersytetu Łódzkiego, Invest in Lodz (Central Poland) oraz firm technologicznych zaangażowanych w budowę rozwiązań dla fintechu, została uruchomiona pierwsza edycja studiów podyplomowych FinTech. – Ze względu na rozwój projektów fintechowych potrzebujemy coraz więcej specjalistów posiadających wiedzę domenową, dlatego zaangażowaliśmy się w studia podyplomowe FinTech. Nasi eksperci dzielą się wiedzą z takich obszarów jak blockchain, analiza biznesowa i analiza danych – mówi Paweł Cebula, Unit Director, Vention. Praktycy z firm działających w ramach FinTech Central Poland poprowadzą ponad 190 godzin warsztatów, a doświadczeni wykładowcy przekażą swoją wiedzę podczas ponad 100 godzin zajęć. Rozwój kolejnych ekspertów na rynku łódzkim, jak również inwestycje w edukację nowych pracowników, idealnie wpisują się w misję oraz strategię IDEMIA Poland RD. – Od lat współpracujemy z uczelniami wyższymi w Łodzi, kształcimy młode kadry, dlatego naturalnym krokiem było dołączenie naszych specjalistów do grona prowadzących studia podyplomowe FinTech – mówi Bartek Szymański, Dyrektor Zarządzający IDEMIA Poland RD.

Od 14 lat w Łodzi działa program staży wakacyjnych Młodzi w Łodzi, który i w minionym roku cieszył się ogromnym powodzeniem. Łódzkie firmy zaproponowały studentom 400 staży, w takich obszarach jak:  IT, R&D, BPO/ SSC, bankowość, produkcja, farmacja, logistyka czy budownictwo. W ubiegłorocznej edycji chętnych do zdobywania doświadczenia zawodowego było rekordowo wielu, ponieważ do organizatorów wpłynęło prawie 6 000 tysięcy aplikacji! – Od kilku lat czynnie bierzemy udział w projekcie Staży Wakacyjnych z Młodzi w Łodzi. Pozwala nam on dotrzeć do szerszego grona łódzkich studentów oraz budować świadomość organizacji. Co roku dołącza do nas kilkanaście młodych talentów – komentuje Marta Pąperska z Działu Rekrutacji Commerzbanku.

Kluczowy dla wsparcia młodych talentów jest największy w Polsce program stypendialny, w którym stypendia dla najbardziej aktywnych studentów oraz dla najzdolniejszych maturzystów rozpoczynających studia w Łodzi finansuje zarówno Miasto, jak i najlepsze łódzkie firmy. Łączna kwota wsparcia oferowana w bieżącym roku akademickim osiągnęła rekordową kwotę niemal 2 milionów złotych. W programie udział wzięło 70 firm i instytucji, które przekazały wsparcie w formie stypendiów finansowych, bezpłatnych akademików bądź kursów podnoszących kwalifikacje dla 169 studentów łódzkich uczelni. 

Program Młodzi w Łodzi to nie tylko wsparcie dla studentów, ale też działania skierowane do uczniów szkół średnich, takie jak Zasmakuj studiowania w Łodzi oraz Zasmakuj pracy w Łodzi. Celem obydwu programów jest zachęcenie najlepszych uczniów z Łodzi i regionu do rozpoczęcia studiów w Łodzi oraz do rozwoju kariery zawodowej w łódzkich firmach. Uczestnicy eventów odwiedzają uczelnie i firmy, gdzie mogą zasmakować studiowania i pracy w Łodzi podczas specjalnie przygotowanych spotkań i warsztatów powiązanych tematycznie z ich profilem kształcenia. Dzięki zaangażowaniu merytorycznemu oraz wsparciu finansowemu, którego udzieliły łódzkie firmy, aż 870 uczniów szkół ponadpodstawowych z Łodzi i okolic mogło dowiedzieć się więcej o tym jak się żyje, studiuje i pracuje w Łodzi. W wydarzeniach udział wzięło również 70 przedstawicieli kadry dydaktycznej ze szkół średnich z całej Polski (dyrektorzy, nauczyciele, doradcy zawodowi), którzy już stali się ambasadorami Łodzi w swoim otoczeniu. – Zależy nam, aby zdolni młodzi ludzie wiązali z naszym miastem swoją przyszłość zawodową. To przecież warunek, abyśmy i my mogli realizować ambitne plany. “Zasmakuj pracy” to dla nas okazja, aby pokazać młodzieży, że robimy ciekawe projekty dla największych światowych marek. Dla nich to okazja do zawodowego i osobistego rozwoju. Chwalimy się też świetnymi warunkami pracy. Po kilku już wizytach uczniów szkół średnich, mogę śmiało powiedzieć, że wychodzą od nas z efektem WOW! I o to chodzi! mówi Wojciech Zieliński, Prezes Zarządu MakoLab S.A.

– Jako uczestnik Rady Programowej Studiów Fintech, cieszę się, że współpraca pomiędzy uczelnią a biznesem zaowocowała merytorycznymi studiami osadzonymi w realiach biznesowych. Wierzymy w dalszy rozwój sektorów fintech i IT w Łodzi, a także w kulturę Smart City. Projekt "Zasmakuj Studiowania w Łodzi" czy program doradztwa zawodowego dla liceów to dla nas szansa dzielenia się energią i wiedzą. Dzięki takim inicjatywom, Łódź staje się miejscem, gdzie młodzi ludzie z sukcesem kształtują swoją przyszłość zawodową. Mamy nadzieję, że nasze wysiłki przyczynią się do dalszego wzrostu Łodzi jako centrum nowoczesnych technologii – mówi Marek Bartosik, Executive Director, GFT Poland

Łódź mocno inwestuje także w szeroko rozumianą edukację dzieci i młodzieży m.in. w zakresie finansów i inwestowania. Ideę tę wspiera organizacja takich wydarzeń jak Mini startup arena podczas konferencji Fintech&e-commerce Linking Days skierowana do licealistów z Łodzi i okolic, czy warsztaty dla uczniów szkół średnich podczas konferencji DevConf 2022 w Łodzi.

 We wrześniu po raz pierwszy odbyła się łódzka edycja Trampek na giełdzie, w której udział wzięli uczniowie szkół podstawowych. Przedstawiciele łódzkiego sektora IT z FinTech Central Poland z wielką otwartością przyjęli zaproszenie do udziału w wydarzeniu w roli Mentorów i opowiadali o świecie finansów i inwestycji.  

– Z zadowoleniem odnotowujemy rosnące zainteresowanie naszego regionu tym dynamicznym obszarem. Aktywne zaangażowanie w tworzenie silnej społeczności przedsiębiorstw fintech oraz inwestycje w edukację w tej dziedzinie świadczą o tym, że lokalne instytucje, uczelnie i firmy podchodzą do tego wyzwania na globalną skalę  komentuje Adam Federowicz, prezes Incubly.

ZOBACZ TAKŻE