Audioriver w Łodzi. Wszystko, co musisz wiedzieć o festiwalu muzycznym [SZCZEGÓŁY]

Jeden z największych w naszej części Europy festiwali muzyki elektronicznej przenosi się z Płocka do Łodzi. Poznaliśmy szczegóły planowanej na lipcowy weekend imprezy.

Festiwal Audioriver – kadry z Płocka / fot. mat. pras.
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Łódzkie Centrum Wydarzeń i przedstawiciele festiwalu Audioriver podpisali umowę na organizację festiwalu w parku na Zdrowiu przez trzy kolejne lata. W tym roku wydarzenie jest planowane w terminie od 12 do 14 lipca.

Festiwal jest na dzisiaj planowany w parku na Zdrowiu, ale organizatorzy analizują też inne miejsca. Umowa z Łódzkim Centrum Wydarzeń zakłada możliwość wyboru alternatywnej lokalizacji - każda z nich zostanie dokładnie zanalizowana pod kątem logistycznym i produkcyjnym. Spośród alternatywnych lokalizacji wymienia się: park Baden Powell’a, łódzkie Błonia czy park Julianowski.

ŁCW i organizatorzy Audioriver przedstawili w czwartek szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji wydarzenia. Odnieśli się też do kwestii budzących niepokój mieszkańców, którzy mają wątpliwości w związku z przenosinami festiwalu do Łodzi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Audioriver w Łodzi. Festiwal muzyczny w parku na Zdrowiu. Czy to dobry pomysł?

Dlaczego Łódź i Zdrowie?

Przypomnijmy, po 18 latach festiwal Audioriver pożegnał się z płocką plażą nad Wisłą. Pod koniec grudnia organizatorzy zdradzili, że na nową lokalizację imprezy wybrali łódzkie Zdrowie. Na terenie największego parku w mieście chcą ustawić kilka plenerowych scen, przy których będzie się bawić kilkanaście tysięcy osób. 

Dlaczego wybór padł właśnie na Zdrowie? – Butikowy festiwal, do których należy Audioriver potrzebuje pięknej przestrzeni. W dzisiejszych czasach festiwal muzyczny to nie tylko artyści, którzy na nim występują, ale i całość doświadczenia. Przenosimy się do Łodzi z Płocka, gdzie teren Wzgórza Tumskiego oraz pięknego parku spełniał te wymogi. Zdecydowaliśmy się więc na park na Zdrowiu, mając na uwadze, że jesteśmy w stanie zbudować tu najpiękniejszy festiwal Polsce – mówi Piotr Orlicz-Rabiega, pomysłodawca i organizator Audioriver.

Festiwal jest na dzisiaj planowany w parku na Zdrowiu, ale organizatorzy analizują też alternatywne lokalizacje dla wydarzenia.

Jak będzie wyglądał Audioriver?

Co nas czeka w letni weekend w dniach 12–14 lipca? – Pięć scen, na których wystąpią zagraniczni artyści oraz rozbudowany program dziennych paneli, wywiadów i rozmów na ważne i często trudne tematy: od równouprawnienia i ekologii po zagadnienia związane z branżą muzyczną mówi Orlicz-Rabiega.

Produkcja festiwalu wystartuje około 21 czerwca. Prace przy budowie scen mają postępować stopniowo, co oznacza, że część parku, na której planowane jest wydarzenie będzie przez kilka dni niedostępna. Teren festiwalu nie zostanie ogrodzony na czas przygotowań i będzie można z niego korzystać poza miejscami, gdzie będą stawiane sceny i strefy partnerskie.

– Organizator będzie działał według ścisłych wytycznych Zarządu Zieleni Miejskiej i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w celu ochrony zieleni parku. Organizator nie zamierza również wycinać drzew czy krzewów ani ingerować w zieleń parku; nie planuje również żadnej trwałej ingerencji w teren. Cała infrastruktura festiwalu będzie miała charakter tymczasowy – mówi Piotr Kurzawa, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń, które właśnie podpisało umowę na organizację Audioriver w Łodzi.

Konserwator jest na tak

Frekwencja jest szacowana na około 16 tysięcy osób dziennie przez trzy dni festiwalu. Samochody uczestników nie będą wpuszczane na teren wydarzenia i zostaną skierowane na parkingi.

– Pomniki przyrody na terenie festiwalu zostaną ogrodzone, by zapobiec przypadkowemu uszkodzeniu ich w trakcie produkcji oraz trwania festiwalu. Miejsca pamięci i historyczne znajdują się poza terenem festiwalu lub z ograniczonym do nich dostępem. Mamy pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nie dopatrzył się zagrożeń dla parku – mówi Michał Fałat, producent Audioriver.

W styczniu organizatorzy spotkali się z mieszkańcami i dyskutowali o organizacji festiwalu w parku na Zdrowiu. Odnieśli się wtedy m.in. do kwestii bliskości ogrodu zoologicznego oraz lokalizacji pola namiotowego. Krzysztof Babij, wicedyrektor zoo  zapewnił, że zwierzętom z powodu festiwalu nic nie zagraża.

– Współpracujemy z zoo w celu minimalizacji wpływu dźwięku na zwierzęta. Poziom głośności będzie ustalony tak, by im nie szkodzić. Natomiast pole namiotowe znajdzie się poza terenem festiwalu, a sanitariaty dla uczestników zostaną przygotowywane wedle wymogów stawianych przez ustawę o imprezach masowych – dodaje Fałat.

ZOBACZ TAKŻE