Łódź w warunkach pozornej stabilizacji. Przymiarki do reform gospodarczych

Wydarzenia poznańskie oraz powstanie na Węgrzech w 1956 r. wywołały poruszenie także w Łodzi, a do wystąpień doszło tu w 1957 r. Na fali politycznej odwilży, podobnie jak cały kraj, miasto funkcjonowało w warunkach pozornej stabilizacji.

Łódź. Przymiarka do reform
Ulica Przędzalniana w latach 50. XX w. – w tle dawne zakłady Scheiblera
6 zdjęć
Łódź. Przymiarka do reform
Łódź. Przymiarka do reform
Łódź. Przymiarka do reform
Łódź. Przymiarka do reform
Łódź. Przymiarka do reform
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Po 1956 r. podjęto próby reformowania dotychczasowego modelu polskiej gospodarki. W rezultacie Łódź otrzymała większe niż dotychczas fundusze na modernizację miasta. Następowały znaczne zmiany w strukturze inwestycji: zmalał udział nakładów na przemysł, a wzrósł na budownictwo, handel oraz gospodarkę komunalną i mieszkaniową. 

Reformy w przemyśle

Najpoważniejsze kwoty inwestycyjne nadal przypadały na przemysł włókienniczy, głównie na przedsiębiorstwa branży bawełnianej. W latach 60. XX w. wymieniono częściowo przestarzały park maszynowy, ale wzrost produkcji osiągany był dzięki budowie nowych przedsiębiorstw i zwiększaniu zatrudnienia. Stopień zużycia środków trwałych w przemyśle łódzkim wynosił ponad 50%. 

Na początku lat 60. pojawiły się tendencje do koncentracji przedsiębiorstw. Ponieważ duże organizacje ułatwiały centralne sterowanie, zaczęto tworzyć kombinaty o wyraźnych cechach monopolu państwowego. Proces centralizacji wystąpił niemal we wszystkich branżach włókienniczych, np. w 1961 r. było w Łodzi 27 przedsiębiorstw bawełnianych, a w 1969 r. pozostało tylko 17. Z ważniejszych procesów wymienić należy scalenie czterech przedsiębiorstw, stanowiących dawne przedwojenne zakłady Scheiblera i Grohmana, w jedno przedsiębiorstwo – ZPB im. Obrońców Pokoju, które, zatrudniając ponad 8 tys. pracowników, stało się jednym z największych kombinatów włókienniczych w Europie. 

Inwestycje w inne dziedziny gospodarki przyniosły dość istotne zmiany w strukturze przemysłowej Łodzi.

W kierunku nowych branż

Dofinansowanie słabo reprezentowanych dotąd gałęzi stworzyło zaplecze dla przemysłu włókienniczego oraz korzystne warunki do rozwoju innych branż, przełamując w pewnym stopniu dotychczasową monokulturę przemysłową. Poważne kwoty wydatkowano na inwestycje w przemyśle energetycznym, elektromaszynowym, chemicznym, skórzanym i spożywczym. Następował stosunkowo szybki rozwój spółdzielczości, wzrastał również udział nakładów na budownictwo, handel, gospodarkę komunalną i mieszkaniową. 

Rozbudowa innych sektorów gospodarki powodowała, że przemysł włókienniczy zmniejszał swoją dominującą pozycję. Jego udział w produkcji miasta ogółem spadł poniżej 50% w 1970 r. z ok. 70% w 1955 r. Jednocześnie w tym okresie udział produkcji przemysłu elektromaszynowego wzrósł o 10%, a chemicznego o 5%. 

Wśród najważniejszych inwestycji z tego okresu należy wymienić budowę i rozbudowę elektrociepłowni EC II (1958), a potem EC III (1969). O rosnącej pozycji przemysłu elektromaszynowego zadecydowało niewątpliwie uruchomienie Fabryki Transformatorów i Aparatury Trakcyjnej „Elta” (1962). W tym samym czasie wzrosło znaczenie przemysłu chemicznego – głównie produkcja włókien syntetycznych, wyrobów farmaceutycznych, kosmetycznych i gumowych. Rozbudowano Zakłady Włókien Chemicznych „Anilana” (1969) oraz powołano Zakłady Obuwia Gumowego „Stomil” (1969). 

Łódź szyje na miarę

Stosunkowo szybko rozwijał się również przemysł odzieżowy, specjalizujący się w produkcji konfekcji. Branża ta była w pewnym sensie nowa, choćby w porównaniu z przedwojennym rzemiosłem krawieckim, a więc stan techniczny budynków i urządzeń był znacznie lepszy niż w starych przedsiębiorstwach włókienniczych. Zatrudnienie wzrosło tu dziesięciokrotnie i odznaczało się najwyższym udziałem zatrudnionych kobiet – ponad 80%. 

W 1970 r. przemysł odzieżowy reprezentowało sześć dużych zakładów, których produkcja osiągnęła prawie 10% udziału wartości ogółem. W latach 1950–1970 największy wzrost zatrudnienia nastąpił w transporcie i łączności, gospodarce komunalnej i mieszkaniowej, kulturze i zabezpieczeniu socjalnym oraz budownictwie. Mimo wyraźnych zmian w gospodarce, Łódź nadal pozostawała miastem robotniczym, którego charakter określała branża włókiennicza, zatrudniająca ponad połowę pracujących.

ZOBACZ TAKŻE