Łódź Zarzew - nowa stacja kolejowa powstanie w Łodzi. Kiedy ruszy jej budowa?

Mieszkańcy łódzkiego Zarzewa zyskają dodatkowy dostęp do komunikacji kolejowej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku kolejowego Łódź Zarzew, który ma powstać na linii Łódź Widzew – Łódź Chojny.

Dworzec Łódź Widzew
Budowa stacji Łódź Zarzew ma rozpocząć się w 2024 r.

Gdzie powstanie stacja Łódź Zarzew?

Nowy przystanek zlokalizowany będzie pod wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego. Zaprojektowana wysokość peronów pozwoli na wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów, również osobom z niepełnosprawnościami. Schody oraz windy, które połączą wiadukt z przystankiem, ułatwią podróżnym przesiadki z pociągów do pojazdów komunikacji miejskiej i odwrotnie.  

Perony zostaną wyposażone w wiaty, ławki, energooszczędne LED-owe oświetlenie oraz tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Obok stacji wybudowany zostanie również parking dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

To nie koniec nowych stacji PKP

Inwestycja zrealizowana zostanie w formule „projektuj i wybuduj”. Prace budowlane zaplanowano w 2024 r. Ich koszt szacuje się na ok. 9 mln zł. Budowę sfinansuje „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Jeszcze w 2023 r., dzięki temu programowi, w woj. łódzkim rozpocznie się budowa przystanków Zgierz Rudniki i Jedlicze k. Zgierza. Zakończyła się natomiast budowa przystanku w Tomaszówku. Ogłoszono postępowania przetargowe na budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze. Kolejne przetargi w 2023 r. będą dotyczyć budowy przystanków Żakowice Południowe, Zaosie i Głowno Północne.

ZOBACZ TAKŻE