- O tym, jak trudna jest sytuacja na Ukrainie, nie musimy mówić. Pomoc ludziom jest najważniejsza, ale w wyniku wojny cierpią także zwierzęta, które razem ze swoimi opiekunami przekraczają granicę. O nie także trzeba zadbać – mówi Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.
Schronisko dla zwierząt w Łodzi wraz z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska na bieżąco monitorują sytuację na granicy i kontaktują się ze schroniskami, m.in. w Przemyślu. W tej chwili nie ma tam zagrożenia przepełnieniem, dlatego również do Łodzi nie docierają bezdomne psy i koty.
Pomoc od lecznic i sklepów dla zwierząt
Miasto wystosowało apel do przychodni weterynaryjnych i sklepów zoologicznych, z prośbą o deklarację pomocy. Niektóre z lecznic już wcześniej informowały, że przyjmą zwierzęta właścicielskie uchodźców na najpotrzebniejsze leczenie, czy podstawowe zabiegi.
- Będziemy wnioskować także do Rady Miejskiej o dodatkowe środki – 200 tys. zł, na opiekę nad zwierzętami, leczenie, czy zabiegi sterylizacji i kastracji. – dodaje Anna Wierzbicka.
Ważne, żeby zwierzęta, które ewentualnie dotrą do Łodzi miały na początku zapewnioną opiekę. Będzie to także działanie prewencyjne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się bezdomności zwierząt.
Wolontariusze tworzą domy tymczasowe
Jednocześnie do łódzkiego schroniska zgłaszają się także wolontariusze, którzy chcą tworzyć domy tymczasowe dla zwierząt. Informacje te są zbierane i w razie potrzeb pracownicy schroniska będą łączyć chętnych wolontariuszy z potrzebującymi.
- Apelujemy także o adopcję tych zwierząt, które już są u nas w schronisku oraz o ciągłe dostarczanie do hali MOSiR potrzebnych rzeczy dla zwierząt – karmy, żwirku, czy akcesoriów – dodaje Marta Olesińska, dyrektorka schroniska dla zwierząt w Łodzi.
Jak możesz pomóc?
Potrzebujesz pomocy w zakresie opieki nad zwierzętami? Chcesz w jakiś sposób pomóc? Napisz do Wydziału Ochrony Środowiska: srodowisko@uml.lodz.pl lub do Schroniska dla zwierząt w Łodzi: schronisko.biuro@o2.pl