Łodzianka pojechała na wojnę! Aleksandra K. Wiśniewska na czele misji humanitarnej w Ukrainie

Zarządza największą akcją humanitarną na ukraińsko-rosyjskim froncie. Łodzianka Aleksandra K. Wiśniewska pojechała właśnie na kolejną już wojnę, na której pomaga cywilom przeżyć koszmar konfliktu zbrojnego.

Łodzianka Aleksandra K. Wiśniewska na czele największej misji humanitarnej w Ukrainie
Aleksandra K. Wiśniewska, fot. archiwum prywatne
4 zdjęcia
Łodzianka Aleksandra K. Wiśniewska na czele największej misji humanitarnej w Ukrainie
Łodzianka Aleksandra K. Wiśniewska na czele największej misji humanitarnej w Ukrainie
Łodzianka Aleksandra K. Wiśniewska na czele największej misji humanitarnej w Ukrainie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Za naszą wschodnią granicą od ponad roku trwa wojna. Doniesień w mediach jest dzisiaj mniej, niż kiedy wybuchł konflikt, ale sytuacja nadal jest dramatyczna. Od października trwają zmasowane ataki rakietowe. Rosjanie celują w obiekty cywilne w Ukrainie. W szczególności w elektrownie.

– Nie ma prądu, jest ciemno i zimno. Organizujemy punkty ogrzewania, generatory do szpitali. Ludzie szukają drewna na opał w lasach i wielu z nich pada ofiarą wybuchów min. Ukraina to dzisiaj najbardziej zaminowane państwo na świecie – opowiada Aleksandra K. Wiśniewska, która właśnie wróciła na wojenny front.

Akcja humanitarna INTERSOS

Łodzianka kieruje misją humanitarną INTERSOS, jedną z największych międzynarodowych organizacji humanitarnych obecnych w tej chwili w Ukrainie. 

– Zbudowałam od podstaw 250-osobowy zespołów ekspertów, który pomaga cywilom od pierwszych dni wojny. Zarządzam sześcioma bazami, zaopatrzyliśmy ponad 50 szpitali i klinik w rejonach przyfrontowych. Do tej pory udzieliliśmy pomocy ponad 118 tys. osób, od wsparcia psychologicznego, przez finansowe i materialne, po medyczne, ale potrzeby są dużo większe. Szacujemy, że 18 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej w jakiejś formie, dzieci szczególnie potrzebują wsparcia psychologicznego, mamy już całe pokolenie, które nigdy nie było w szkole. Najpierw 2 lata pandemii, teraz od ponad roku wojna – opowiada Wiśniewska.

Życie od wojny do wojny

Na początku wojny z Fundacją Pomocy Dzieciom prowadziła ewakuację 78 domów dziecka do Polski. Część maluchów trafiła także do Łodzi.

– Od dekady żyję od wojny do wojny. Kiedy miałam 21 lat, zostałam wolontariuszką pomagającą rodzinom, kobietom i dzieciom uchodźczym na Morzu Egejskim – opowiada łodzianka. 

W ciągu tych 10 lat m.in. pomagała syryjskim dzieciom, współzarządzała obozem w Iraku dla 70 tys. osób przesiedlonych podczas walk z ISIS o odbicie Mosulu, spędziła też 2 lata w Jemenie, gdzie była szefową Polskiej Misji Humanitarnej. Kiedy wybuchła tam epidemia cholery, odmówiła ewakuacji. Rozpoczęła pierwsze w historii PAH działania medyczne i otwierała kliniki. 

– Od ponad roku mieszkam właściwie w Ukrainie. Nie spodziewałam się, że wojna uderzy tak blisko mojego domu – mówi Aleksandra K. Wiśniewska.

ZOBACZ TAKŻE