Łódzki Budżet Obywatelski zmienia Łódź. Te projekty udało się zrealizować [ZDJĘCIA]

Już 10 maja rozpocznie się XII edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Najpierw łodzianie będą składać projekty, spośród których później wybiorą te, które ich zdaniem należy zrealizować. To doskonała okazja do tego, by sprawdzić, co dotychczas udało się zrobić dzięki ŁBO.

Łódzki Budżet Obywatelski zmienia Łódź
Łódzki Budżet Obywatelski zmienia Łódź
15 zdjęć
Łódzki Budżet Obywatelski zmienia Łódź
Kino plenerowe
Plac zabaw przy ul. Łososiowej
Łąki kwietne
Psi park na Rudzie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (15)

Zdjęcia z wybranych inwestycji, które powstały dzięki Łódzkiemu Budżetowi Obywatelskiemu znajdują się w galerii powyżej.

To kluczowy moment w całym roku – mieszkańcy uruchamiają wyobraźnię i razem z sąsiadami, znajomymi i współpracownikami zastanawiają się, co można zmienić w najbliższej okolicy. Dotychczas dzięki kreatywności i zaangażowaniu łodzian udało się zrealizować kilka tysięcy projektów. Szczególną popularnością cieszą się te związane z zielenią. To właśnie na takie zadania najchętniej głosują mieszkańcy.

Skwery, zieleńce i parki

Tylko w ostatnich latach dzięki środkom z ŁBO w Łodzi powstało kilkadziesiąt skwerów, zieleńców czy parków – na przykład na Nowym Złotnie, gdzie przy ulicy Cedry mieszkańcy mogą wypoczywać w otoczeniu przyrody. Podobną metamorfozę przeszedł też m.in. Skwer Gdański przy ul. Wojska Polskiego czy teren w okolicy ul. Prądzyńskiego. Efekty działań Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego widać szczególnie teraz, wiosną. Za sprawą mieszkańców przy ulicach pojawiły się nowe drzewa
i krzewy, zasiano też kwietne łąki i utworzono psie parki, czyli specjalne przestrzenie dla czworonogów i ich właścicieli.

Dla dzieci i dorosłych

Na przestrzeni lat ze środków Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego powstawały jedne z najchętniej odwiedzanych dziś inwestycji, które stały się symbolem swojej okolicy. To m.in. strefa zabawy i rekreacji w arku na Zdrowiu, która zajęła miejsce dawnego Lunaparku. Do dyspozycji najmłodszych są nowoczesne zjeżdżalnie, mosty linowe i drabinki, na których można wyszaleć się za wszystkie czasy. Co ważne, strefa nadal się rozwija – ze środków Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego powstanie tam nowa atrakcja, czyli wodny plac zabaw. Dzięki głosom mieszkańców nie do poznania zmienił się też plac zabaw na Stawach Jana, na którym stanęła nowa zjeżdżalnia dla wszystkich dzieci. Z kolei mieszkańcy Radogoszcza mogą już trenować na wielofunkcyjnej konstrukcji do ćwiczeń ninja. W Łodzi powstały też dodatkowe drogi rowerowe czy siłownie plenerowe. Dodatkowo mieszkańcy mogli brać udział w bezpłatnych zajęciach samoobrony dla kobiet, treningach rugby i łyżwiarskich oraz spacerach nordic walking. Wymienione projekty to zaledwie niewielki fragment tego, co udało się zrealizować z ŁBO.

Przed nami 12. edycja

W tym roku łodzianie będą zmieniać Łódź już po raz dwunasty. To właśnie oni najlepiej znają potrzeby swojego miasta. W tym przypadku liczą się wyobraźnia i dar przekonywania. Na realizację najlepszych pomysłów w tej edycji ŁBO miasto przeznaczy niemal 35 milionów złotych.

Propozycje projektów będzie można składać od 10 maja do 3 czerwca – drogą elektroniczną, na stronie UMŁ, papierowo w siedzibie Biura Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 oraz korespondencyjnie. Wnioski, które spełnią wszystkie wymagania, zostaną dopuszczone do głosowania. To zaplanowane jest na październik. Wtedy wszyscy mieszkańcy Łodzi będą mogli zdecydować o tym, które zadania warto zrealizować.

ZOBACZ TAKŻE