Łódzki Panel Obywatelski – co to takiego?
Panel Obywatelski to narzędzie współczesnych demokracji obywatelskich. W odróżnieniu od zwykłych konsultacji społecznych jego rekomendacje są wiążące. Losowo wyłoniona grupa decyduje o ważnych dla miasta sprawach, biorąc pod uwagę dobro wspólne wszystkich łodzian. Dlatego uczestnicy i uczestniczki panelu muszą być odpowiednio dobrani i odzwierciedlać ogólną populację miasta – uwzględniając płeć, wiek, wykształcenie czy rejon zamieszkania. Istotne jest też, aby reprezentowali różne poglądy w dyskutowanym temacie. W panelu biorą udział także eksperci posiadający niezbędną wiedzę i doświadczenie.
O czym ten panel?
Drugi Łódzki Panel Obywatelski będzie poświęcony tematyce ekologicznej – jego celem jest wypracowanie rekomendacji odpowiadających na pytanie: w jaki sposób zredukować emisję gazów cieplarnianych na terenie Łodzi o 55% do 2030 r.?
Jak to działa?
Najpierw rekrutacja, potem losowanie (dzięki niemu panel będzie miał reprezentatywny charakter), a następnie wspólna praca. Grupy robocze będą spotykać się ze sobą w co drugą sobotę miesiąca, od lutego do kwietnia (zaplanowano pięć spotkań). Dla panelistów i panelistek przewidziane jest wynagrodzenie w wysokości 800 zł brutto.
Jak wziąć udział w Łódzkim Panelu Obywatelskim?
Aby wziąć udział w panelu trzeba mieć ukończone 15 lat. Swoją kandydaturę można zgłosić elektronicznie na stronie www.uml.lodz.pl/panel-obywatelski lub przez formularz papierowy uml.lodz.pl/files/public/dla_mieszkanca/decydujemy/formularz_a4.pdf w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Matejki 32, Łódź) oraz w Fabryce Aktywności Miejskiej (ul. Tuwima 10). Więcej informacji o samym Panelu można znaleźć na stronie uml.lodz.pl/panel-obywatelski/ii-lodzki-panel-obywatelski/ lub pod numerem telefonu: tel.: 508-390-709. Zgłoszenia przyjmowane są także poprzez adres e-mail: panel@uni.lodz.pl