Budżet Obywatelski Łódź 2022. Jakie projekty ponadosiedlowe zostały wybrane?

W 10 edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Łodzi wybrali 16 projektów ponadosiedlowych, które w 2023 r. trafią do realizacji. Zadania obejmujące 7 różnych kategorii zebrały blisko 135 tysięcy głosów.

Budżet Obywatelski Łódź 2022
Budżet Obywatelski Łódź 2022. Na jakie projekty głosowali łodzianie?
3 zdjęcia
Budżet Obywatelski Łódź 2022
Budżet Obywatelski Łódź 2022
Budżet Obywatelski Łódź 2022
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego w puli zadań ponadosiedlowych 103 tysiące głosujących łodzian miało do wyboru blisko 160 projektów. Na zadania ogólnomiejskie mieszkańcy oddali łącznie nieco ponad połowę wszystkich głosów w tegorocznym BO.

Z puli projektów ponadosiedlowych łodzianie wybrali do realizacji 16 zadań, które zdobyły blisko 135 tys. głosów.

Trzy najpopularniejsze kategorie to:

  • Sport i rekreacja – 5 projektów (oddano 44 tys. 841 głosy)
  • Edukacja, dzieci i młodzież – 4 projekty (33 tys. 080 głosów)
  • Tereny zielone i ochrona środowiska – 3 projekty (20 tys. 607 głosów)

Do realizacji trafi też po jednym projekcie z następujących kategorii:

  • Infrastruktura drogowa i komunikacja (6 tys. 394 głosy)
  • Infrastruktura komunalna i bezpieczeństwo (14 tys. 096 głosów)
  • Kultura i dziedzictwo (8 tys. 687 głosów)
  • Zdrowie i pomoc społeczna (6 tys. 961 głosów)

Budżet Obywatelski Łódź 2022 - ile osób zagłosowało?

– W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego zagłosowało ponad 100 tys. osób, które oddały ponad 630 tys. głosów na wszystkie projekty. Widać coraz większe zaangażowanie naszych mieszkanek i mieszkańców. Cieszę się, że wśród zwycięskich projektów znalazły się również „Bezpłatne zajęcia z samoobrony dla kobiet” i miło mi o tym powiedzieć właśnie dziś, bo 25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy ze względu na Płeć – mówi Agata Kobylińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

Na zadania z puli ogólnomiejskiej zarezerwowano kwotę blisko 6 mln zł. Decyzją Komisji Budżetu Obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi sprzed czterech lat w tej grupie rywalizują między sobą głównie szkoły oraz wszystkie te zadania, które wykraczają poza granice osiedla. W tej edycji największe zadanie w tym roku wygrało opiewa na 1 mln 600 tys. zł. Wśród zwycięskich zadań jest m.in. ekologiczny projekt Straży Miejskiej za 130 tys. zł.

Anna Urbańska, zastępca naczelnika oddziału specjalistycznego Straży Miejskiej dodaje: – Nasz projekt nosi nazwę Łódź bez smogu. Dzięki funduszom z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego Straż Miejska w Łodzi będzie mogła m.in. skierować więcej patroli i szybciej reagować na sygnały mieszkańców dotyczących spalania odpadów. Strażnicy miejscy będą mogli skorzystać ze specjalistycznych szkoleń, zakupimy dodatkowy również niezbędny sprzęt. Część środków przeznaczymy na akcję promującą ekologię i sekcję ekologiczną.

– Zebraliśmy prawie 17 tysięcy głosów popierających nasz projekt, obejmuje on budowę boiska, jak również Strefę 21. Jest to strefa relaksu, której będzie dużo zieleni. Dzięki niej w centrum miasta pojawi się miejsce, w którym nie tylko uczniowie, ale również okoliczni mieszkańcy będą mogli znaleźć chwilę oddechu dla siebie. Projekt zakłada, że w godzinach pracy szkoły jest to teren dostępny dla uczniów, a w godzinach popołudniowych dla lokalnych mieszkańców. Jeśli chodzi o boisko, to będzie ono wielofunkcyjne z przeznaczeniem na piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę – mówi Dariusz Socha z XXI Liceum Ogólnokształcącego.

ZOBACZ TAKŻE