Budżet Obywatelski Łódź 2023. Jakie projekty przeszły w Śródmieściu?

21 projektów z 10 edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego wybrali do realizacji w 2023 r. mieszkańcy Śródmieścia. Na jakie głosowali najchętniej?

Budżet Obywatelski Łódź 2023
Budżet Obywatelski Łódź 2023. Jakie projekty wybierali łodzianie w śródmieściu?

W puli zadań osiedlowych 10 edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie mieli do wyboru 536 projektów. Spośród 32 projektów dotyczących Śródmieścia mieszkańcy wybrali do realizacji 21 zadań. Na projekty z 2 kategorii oddano łącznie 7680 głosów.

Liczba zwycięskich projektów w poszczególnych osiedlach Śródmieścia:

  • Katedralna – 13
  • Śródmieście-Wschód – 8

Dwie kategorie projektów na Śródmieściu to:

  • Tereny zielone i ochrona środowiska – 12 projektów (3 928 głosów)
  • Kultura i dziedzictwo – 9 projektów (3 752 głosów)

3 projekty z największą liczbą głosów na Śródmieściu dotyczą bibliotek i są to:

  • Zbiory biblioteczne, Filia nr 41 Biblioteka Miejska w Łodzi – 682
  • Zakup nowości dla czytelników Filii nr 42 Biblioteki Miejskiej w Łodzi – 675
  • Biblioteka ma moc - zakup zbiorów dla czytelników filii nr 37 Biblioteki Miejskiej w Łodzi – 654

Najtańszy projekt „Zielony narożnik na rogu Pomorskiej i Wschodniej” za 5 tys. zł dotyczy Osiedla Katedralna. Najdroższym okazał się projekt ze Śródmieścia-Wschodu „Piękna, zielona Radiostacja - dobra przestrzeń w sercu zjednoczonej Europy” za 233 tys. zł.

– Śródmieście to rejon Łodzi przez który codziennie przewija się najwięcej osób. To wizytówka miasta - przestrzeń odpowiedzialna za "pierwsze wrażenie". Tym bardziej cieszy zaangażowanie osób mieszkających w Śródmieściu w ich lokalne wspólnoty i przestrzenie. Łódzki Budżet Obywatelski pomaga odpowiadać na ich codzienne potrzeby. 21 projektów – 9 z nich z zakresu kultury i dziedzictwa, 12 dotyczących zieleni. Fajnie że dbamy o nasze miasto. I o siebie w naszym mieście – mówi Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

– Każda z pięciu filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi, położonych w ścisłym centrum miasta, będzie mogła kupić około 330 woluminów, co w sumie powiększy księgozbiór o około 1700 najnowszych tytułów. Książki będą kupowane przez cały rok 2023, aby zapewnić mieszkańcom Łodzi stały dostęp do najatrakcyjniejszych nowości wydawniczych. Biblioteka Miejska w Łodzi udostępnia bezpłatnie swoje zbiory każdemu, kto posiada Fiszkę, czyli kartę biblioteczną, z której można korzystać we wszystkich filiach na terenie całego miasta – podkreśla Anna Kowal, liderka projektu „Nowe książki dla nowych bibliotek: zakup nowości wydawniczych dla śródmiejskich filii: Gdańska, Odyseja, Otwarta, Tuvim i Wolność”. 

– Pomyślałem, że miasta do których przybywają uchodźcy z Ukrainy powinny stać się dla nich bezpieczną przystanią lub nowym domem. Poza realną pomocą, ważne są też symbole - flaga, kolory, napisy w ich języku.  Stąd pomysł, by w Łodzi powstał nawet symboliczny skwer, którego kolory nasadzeń będą charakterystyczne dla Ukrainy - słoneczniki i kwiaty barwinka. Mam nadzieję, że mieszkający tu Ukraińcy zauważą ten gest – mówi  Fryderyk Bojdo lider projektu „Slava Ukraini - skwer w Śródmieściu - pamięci Obrońców Wyspy Węży”.

– W Śródmieściu znajduje się najwięcej zabytkowych kamienic i fabryk. Mieszkańcy  są dumni ze swojego dziedzictwa i chcą rozszerzać wiedzę na jego temat oraz pokazywać perełki architektoniczne odwiedzającym Łódź gościom. Bardzo pomocne byłoby umieszczenie na najciekawszych obiektach tablic informacyjnych dodatkowo z fotokodem odsyłającym do szczegółowej historii danego miejsca – mówi Jędrzej Koszewski lider wniosków „Szlak ulicy Piotrkowskiej” oraz „Szlak śródmiejskich fabryk”

ZOBACZ TAKŻE