Łódzki Panel Obywatelski. Dołącz, decyduj o przyszłości Łodzi i zarabiaj 800 zł!

Ruszyły przygotowania do drugiego Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. Tym razem mieszkańcy i mieszkanki Łodzi będą mogli zabrać głos w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Rekrutacja już ruszyła i potrwa do 14 lutego 2023 r., prowadzi ją Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego.

Łódzki Panel Obywatelski
Pierwszy Łódzki Panel Obywatelski poświęcony był zieleni w mieście

Łódzki Panel Obywatelski – co to takiego? 

Panel Obywatelski to narzędzie współczesnych demokracji obywatelskich. W odróżnieniu od zwykłych konsultacji społecznych jego rekomendacje są wiążące. Losowo wyłoniona grupa decyduje o ważnych dla miasta sprawach, biorąc pod uwagę dobro wspólne wszystkich łodzian. Dlatego uczestnicy i uczestniczki panelu muszą być odpowiednio dobrani i odzwierciedlać ogólną populację miasta – uwzględniając płeć, wiek, wykształcenie czy rejon zamieszkania. Istotne jest też, aby reprezentowali różne poglądy w dyskutowanym temacie. W panelu biorą udział także eksperci posiadający niezbędną wiedzę i doświadczenie.

O czym ten panel? 

Drugi Łódzki Panel Obywatelski będzie poświęcony tematyce ekologicznej – jego celem jest wypracowanie rekomendacji odpowiadających na pytanie: w jaki sposób zredukować emisję gazów cieplarnianych na terenie Łodzi o 55% do 2030 r.? 

Jak to działa? 

Najpierw rekrutacja, potem losowanie (dzięki niemu panel będzie miał reprezentatywny charakter), a następnie wspólna praca. Grupy robocze będą spotykać się ze sobą w co drugą sobotę miesiąca, od lutego do kwietnia (zaplanowano pięć spotkań). Dla panelistów i panelistek przewidziane jest wynagrodzenie w wysokości 800 zł brutto.

Jak wziąć udział w Łódzkim Panelu Obywatelskim?

Aby wziąć udział w panelu trzeba mieć ukończone 15 lat. Swoją kandydaturę można zgłosić elektronicznie na stronie www.uml.lodz.pl/panel-obywatelski lub przez formularz papierowy  uml.lodz.pl/files/public/dla_mieszkanca/decydujemy/formularz_a4.pdf w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Matejki 32, Łódź) oraz w Fabryce Aktywności Miejskiej (ul. Tuwima 10). Więcej informacji o samym Panelu można znaleźć na stronie uml.lodz.pl/panel-obywatelski/ii-lodzki-panel-obywatelski/ lub pod numerem telefonu: tel.: 508-390-709. Zgłoszenia przyjmowane są także poprzez adres e-mail: panel@uni.lodz.pl

ZOBACZ TAKŻE