Panel obywatelski to jedna z form podejmowania decyzji w bezpośredniej współpracy z mieszkańcami. W przeciwieństwie do innych form konsultacji, w przypadku których wypracowane rozwiązania mogą, ale nie muszą zostać wdrożone, ustalenia panelu są wiążące.
Zachęcamy do aktywnego włączenia się w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „W jaki sposób zredukować szkodliwą emisję gazów cieplarnianych na terenie Łodzi o 55 proc. do 2030 r.?” oraz wypracowania rozwiązań na rzecz budowania neutralności klimatycznej miast.
Problematyka Panelu obejmować będzie kwestie:
1. Identyfikacji zagrożeń wywołanych emisją gazów cieplarnianych w Łodzi oraz ich skutków dla zdrowia i jakości życia w mieście.
2. Innowacyjnych rozwiązań dla redukcji emisji gazów cieplarnianych w Łodzi, poprawy jakości powietrza w mieście oraz adaptacji do zmian klimatu, w tym m.in.
- poprawy efektywności energetycznej, racjonalizacji zużycia energii oraz dywersyfikacji źródeł energii (w tym OZE) w mieście i w gospodarstwach domowych,
- gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ),
- zrównoważonego użytkowania terenu, roli usług ekosystemów i wykorzystania rozwiązań opartych na przyrodzie (NBS),
- transportu oraz budownictwa i jego modernizacji,
- wykorzystania zróżnicowanych źródeł finansowania ekoinnowacyjnych rozwiązań w mieście i w gospodarstwach domowych.
Organizatorzy zapraszają do rejestracji do grona panelistów. Otwarty nabór prowadzi Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego.
Jak się zgłosić?
1. Elektronicznie na stronie: II Łódzki Panel Obywatelski.
2. Papierowo, pobierając formularz ze strony: formularz A4 lub dostępny w trzech punktach:
- Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego – ul. Matejki 32
- Biuro Aktywności Miejskiej – ul. Tuwima 10
- Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, wejście od ul. POW 3/5, gdzie znajdują się urny do umieszczania w nich zgłoszeń formularzy papierowych.
Nabór trwa do 14 lutego do godz. 23:59 dla formularza elektronicznego, a dla zgłoszeń papierowych – do tego samego dnia, ale w godzinach pracy powyższych punktów.
Ważne informacje
W kolejnym etapie zostanie wylosowana docelowa grupa uczestników Panelu, odzwierciedlająca strukturę demograficzną miasta pod względem wieku, wykształcenia i zamieszkania – tzw. „miasto w pigułce”. Grupa 60 panelistów będzie uczestniczyła w 3 spotkaniach edukacyjnych oraz 2 spotkaniach deliberacyjnych (marzec-kwiecień). Efektem II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego będzie przekazanie Prezydent Miasta Łodzi wypracowanych rekomendacji.
Za udział w panelu przysługuje wynagrodzenie w kwocie 800 zł (brutto) oraz wyżywienie podczas spotkań. Wszystkie pięć spotkań Panelu odbędzie w Biurze Aktywności Miejskiej UMŁ przy ul. Tuwima 10 w soboty marca i kwietnia.
II Łódzki Panel Obywatelski realizuje Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego wraz z ekspertami UŁ z dwóch Wydziałów: Ekonomiczno-Socjologicznego oraz Biologii i Ochrony Środowiska. Są wśród nich biolodzy, socjolodzy i ekonomiści, specjalizujący się w problematyce polityki miejskiej, ekonomii środowiska, wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie, transportu zrównoważonego, ekohydrologii, inwestycji i nieruchomości.