Łódzkie kanały znów "zagrają" w filmie. Dla niektórych reżyserów były wręcz za czyste!

Łódzkie kanały „zagrały” w kilku produkcjach filmowych, między innymi w nominowanym do Oscara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności” oraz dwóch odcinkach serialu „Komisarz Alex”. Teraz pomogą filmowcom, którzy kręcą „Lany Poniedziałek”.

lodz kanaly film
Łódzkie kanały znów zagrają w filmie!
10 zdjęć
lodz kanaly film
lodz kanaly film
lodz kanaly film
lodz kanaly film
lodz kanaly film
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Pracę filmowców pod ziemią zawsze zabezpieczają pracownicy Wydziału Sieci Kanalizacyjnej ZWIK. Pomagają w ewakuacji ludzi z kanału w przypadku wykrycia trujących czy wybuchowych gazów lub gwałtownego spadku poziomu tlenu w powietrzu. Ewakuacja z kanału ogłaszana jest też podczas opadów deszczu. Kanały bardzo szybko wypełniają się deszczówką, która spływa do kolektorów z ulic i dachów budynków.

Współpraca pomiędzy ZWIK a filmowcami nie zawsze układa się dobrze. Ekipa Agnieszki Holland zachwyciła się pięknem podziemnych kolektorów i orzekła, że… są za czyste i trzeba je nieco ubrudzić. Do dziś pod ziemią zachowały się elementy filmowej scenografii, które miały optycznie pogorszyć wygląd łódzkich kanałów.    

Rzeka Łódka rozchwytywana

Szczególnie kanał rzeki Łódki cieszy się dużym wzięciem wśród filmowców. Śmiało można powiedzieć, że to najbardziej filmowy kanał w Polsce - prawdziwa „filmowa gwiazda”. Jest ogromny, ma ciekawą konstrukcję i na jego dnie płynie rzeczka. Właśnie w kanale Łódki realizowana jest kolejna produkcja - sceny do fabularnego filmu pod tytułem „Lany Poniedziałek”. To debiut reżyserski Justyny Mytnik. Ekipa filmowa na realizację zdjęć wybrała dokładnie to samo miejsce, w którym kręcono sceny do filmu Agnieszki Holland.

„Lany poniedziałek” to magiczna opowieść o wychodzeniu z traumy i uzdrawiającej sile empatii w świecie nastolatków, która toczy się podczas barwnej polskiej Wielkanocy pierwszej dekady XXI wieku. Oprócz kanału Łódki filmowcy w naszym mieście wybrali jeszcze 3 miejsca na realizację zdjęć. Pod ziemią kręcona jest jedna z najważniejszych scen w filmie: spotkanie głównej bohaterki Klary z Boginią, graną przez charyzmatyczną i eksperymentującą wokalistkę Maję Kleszcz.

EC1 Łódź koproducentem „Lanego poniedziałku”

Film powstaje w koprodukcji polsko-czesko-estońskiej. Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dystrybucją zajmuje się Monolith Film, a koproducentem jest EC 1 Łódź - Miasto Kultury. W filmie występują debiutująca Julia Polaczek, Nel Kaczmarek i Jowita Budnik.

W kanale rzeki Łódki realizowano też jeden z odcinków „Komisarza Alexa”. Na tę samą scenografię zdecydował się również amerykańsko-marokański reżyser Youssef Ouarrak. Jego film pt. „Breathe” opowiada historię grupy harcerzy, którzy ukrywają się w kanałach podczas Powstania Warszawskiego.

Współpraca filmowców z Łódzkimi Wodociągami sięga początku lat 80-tych ubiegłego wieku. W kanałach i w głównej siedzibie ZWIK realizowany był serial telewizyjny „Jan Serce”, reżyserowany przez Radosława Piwowarskiego. Do dziś wśród pracowników ZWIK krąży anegdota, że przy okazji kręcenia zdjęć do serialu sfilmowano „najdłuższy kanał w Europie”. Główny bohater filmu – warszawski kanalarz, Jan Serce, wchodził do kanału w Łodzi, a w kolejnym ujęciu wychodził włazem przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE