Łódzkie telefony wsparcia w pandemii. Gdzie szukać pomocy? [LISTA NUMERÓW]

W Łodzi prowadzone są różne infolinie dla osób potrzebujących pomocy, która może się przydać zwłaszcza w trudnym czasie pandemii. Sprawdź, gdzie zadzwonić, aby uzyskać wsparcie!

fot. ENVATO ELEMENTS
Łodzianie, którzy potrzebują pomocy mogą zadzwonić na infolinię jednego z telefonów wsparcia
2 zdjęcia
fot. ENVATO ELEMENTS
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Służby współpracują w zakresie pomocy osobom przebywającym na kwarantannie i w izolacji. Na podstawie zebranych przez policję informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego wysyła odpowiednie służby do potrzebujących osób. Tym, którzy nie mają bliskich czy sąsiadów, którzy mogliby pomóc w niezbędnych zakupach, przynieść leki z apteki czy wyprowadzić psa, CZK wysyła wsparcie, np. poprzez MOPS czy straż miejską. Strażnicy realizują zlecenia, dowożąc zakupy pod wskazany adres. 

– Na szczęście takich sytuacji w Łodzi jest niewiele. Łodzianie mają na ogół wsparcie ze strony znajomych – informuje Iwona Jędrzejczak z łódzkiego MOPS-u. – Jeśli ktokolwiek potrzebuje pomocy, a policja z nim nie rozmawiała, może zgłosić się bezpośrednio na naszą infolinię. 

Infolinia MOPS w Łodzi

Pod numerem telefonu (42) 685 43 62, każdego dnia, od poniedziałku do piątku w godz. 16:00–20:00, we wtorki w godzinach 17:00–20:00, a w soboty, niedziele i święta w godzinach 8:00–19:00 można tam zgłaszać wszelkie problemy, z którymi mieszkańcy nie mogą sobie poradzić. Pracownicy MOPS pomagają osobiście lub przekierowują do konkretnych instytucji. 

Miejski Wolontariat

Wsparcie dla osób niebędących na kwarantannie oferuje Miejski Wolontariat, którego ochotnicy robią zakupy spożywcze czy realizują recepty. O taką pomoc nie mogą zwracać się tylko osoby zarażone koronawirusem (w izolacji) lub przebywające na kwarantannie. Numer telefonu, na który można zgłaszać swoje potrzeby, to: (42) 638 55 00. 

– Najwięcej zgłoszeń wpływało do Miejskiego Wolontariatu podczas pierwszej i drugiej fali COVID-19. Łodzianie bali się wówczas wychodzić z domów, więc ta pomoc była wtedy niezbędna – mówi Katarzyna Dyzio, dyr. Biura Aktywności Miejskiej, odpowiedzialnego za koordynację prac wolontariuszy.

Telefon Życzliwości dla Seniorów

W Łodzi funkcjonuje także Telefon Życzliwości dla Seniorów. Na numer tel. (42) 638 50 32 mogą dzwonić osoby samotne i potrzebujące rozmowy z drugim człowiekiem. Po drugiej stronie słuchawki usłyszą głos seniora, który chętnie porozmawia, wesprze ciepłym słowem. Telefon życzliwości dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00–16:00.

Telefony wsparcia - COVID-19

 

ZOBACZ TAKŻE