To jeden z najbardziej znanych wierszy Juliana Tuwima, wielkiego łodzianina, który został przeczytany w wielu językach, a także w języku polskim. Trud wykonania tego utworu jest tym bardziej godny podziwu z uwagi na fakt, że język polski dla tych szczególnych wykonawców jest językiem obcym.
Dlaczego „Lokomotywa”?
To wiersz, którego skalę popularności trudno jest zmierzyć, niemal każdy poznał „Lokomotywę” w dzieciństwie. Julian Tuwim napisał ten utwór w 1936 roku i pomimo upływu lat „Lokomotywa” fascynuje nie tylko dzieci, ale i dorosłych. To także wiersz niezwykle trudny do wykonania dla obcokrajowców. Dzieje się tak ze względu na fakt, że autor posłużył się bogactwem onomatopei, a ich nagromadzenie podkreśla skalę trudności języka polskiego.
„Lokomotywę”, wraz ze specjalnymi pozdrowieniami dla mieszkańców Łodzi, można obejrzeć w krótkim, animowanym wideo. Ten wyjątkowy prezent jest doskonałą okazją, aby usłyszeć, jak „Lokomotywa” Juliana Tuwima brzmi w obcych językach.
Wideo „Lokomotywą do Łodzi” jest dostępne na stronie na fan page’u Wydziału Kultury www.facebook.com/LodzPelnaKultury oraz na stronie: lodz.pl/lokomotywa.