Zobacz Łódkę pod parkiem. Pokażą podziemną rzekę łodzianom [ZDJĘCIA]

W kanale rzeki Łódki, pod parkiem Staromiejskim, zbierają się wody gruntowe, spływające pod ziemię z terenu parków Helenowskiego i Staromiejskiego. Oba parki założono w głębokiej dolinie Łódki. Deszczówka i woda z roztopów grawitacyjnie spływają na dno doliny i przedostają się przez ziemię, zasilając podziemną rzeczkę.

W lipcu łodzianie będą mogli zobaczyć podziemną rzekę
9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Kryty, podziemny kanał Łódki jest największym kolektorem deszczowym w Łodzi. Jego najstarszą część, na terenie Starego Miasta, wzniesiono pod koniec I wojny światowej. Podczas burz natychmiast wypełnia się on spływającą z ulic i dachów budynków deszczówką.

Rzeka Łódka – historia sięgająca średniowiecza

Łódka była niewielką, płytką, lecz kapryśną strugą. Często wylewała w czasie wiosennych roztopów i letnich burz. Swoje źródła miała na Sikawie. Wypływała spod tamtejszych wzniesień, kierując swe wody w miejsce, w którym 600 lat temu założono nasze miasto. Śmiało można stwierdzić, że dno podziemnego kanału Łódki jest najbliżej średniowiecznej Łodzi – na poziomie historycznej warstwy terenu z czasów średniowiecznego miasta. Przez lata przybywały kolejne historyczne warstwy gruntu. Pod koniec XIX w. zasypano staw, który był przy Starym Mieście. W jego miejscu powstały nowe zabudowania i targowiska. Płynąca przez najstarszą część miasta rzekę zamieniono w kanał ściekowy – cuchnącą kloakę. Był on źródłem licznych epidemii, przykrych zapachów, dlatego też zdecydowano o ukryciu Łódki w podziemnym kanale. Oprócz ścieków bytowych trafiały do niego nieczystości z fabryk. Nad rzeką swoje zakłady włókiennicze i rezydencje wznieśli Biedermann czy Poznański. Swoją fabrykę zbudował Ludwik Meyer (Mania), a Karol Sänger, Karol Anstadt czy Bracia Ghelig założyli browary.

Miejskie legendy

Miejska legenda głosi, że kanałem Łódki złodzieje wynosili materiały z zakładów Poznańskiego. Znany jest też w Łodzi spór o wodę z rzeki między Anstadtem, właścicielem browaru, a Biedermannem, właścicielem dużych zakładów włókienniczych. Niemieccy przedsiębiorcy sądzili się latami. Biedermann, który potrzebował czystej wody do produkcji tkanin, zarzucał właścicielowi browaru umyślne zanieczyszczanie wody w Łódce. Na złość swojemu sąsiadowi Anstadt zbudował toalety, z których nieczystości odprowadzał wprost do rzeki.

W granicach miasta Łódka ma długość 15,6 km, z czego ponad 5 km przebiega pod ziemią. Chowa w się podziemnym kanale przy ul. Źródłowej, a wypływa z niego w parku na Zdrowiu.

Najbardziej filmowy kanał w Polsce

Kanał rzeki Łódki pod parkiem Staromiejskim to najbardziej filmowy kanał w Polsce. Realizowano w nim aż pięć produkcji filmowych, w tym nominowany do Oscara film Agnieszki Holland „W ciemności”. Kanał ten był też inspiracją dla pisarzy.

W 1926 r. w łódzkiej prasie drukowano powieść w odcinkach o mieszkających w tym kanale bezdomnych i ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości przestępcach z bałuckiego półświatka. 

Łodzianie będą mieli okazję zobaczyć podziemny kanał Łódki w ostatni weekend lipca podczas obchodów jubileuszu miasta. Zwiedzanie kanału przygotowali pracownicy ZWiK-u.

ZOBACZ TAKŻE