Łysienie. Jakie są jego przyczyny i sposoby zapobiegania? [PORADNIK]

Skóra głowy, mieszki włosowe, a wraz z nimi i włosy starzeją się, podobnie jak cały organizm. Właśnie dlatego seniorzy powinni objąć włosy szczególną ochroną. Jak o nie dbać, aby długo wyglądały zdrowo?

Łysy mężczyzna
Łysienie. Jakie są jego przyczyny i sposoby zapobiegania?, fot. envato elements

Codzienne wypadanie włosów jest naturalne, dlatego nie powinien dziwić ich widok na szczotce lub pod prysznicem. Jak się więc zorientować, że wypada ich za dużo? Najważniejsza jest obserwacja. Sygnałem alarmującym może być m.in. pojawienie się włosów na poduszce, na której śpisz, a także poszerzony przedziałek i nadmierna widoczność skóry głowy.

Przyczyny

Wypadanie włosów po 50. roku życia dotyczy ok. 40% kobiet i ok. 80% mężczyzn. Najczęstsze jest łysienie androgenowe, za które odpowiada hormon dihydrotestosteron. U seniorów łysienie pojawia się na czole w postaci charakterystycznych zakoli oraz na czubku głowy. W przypadku tego typu łysienia u seniorek włosy przerzedzają się wszędzie, przez co fryzura znacznie traci na objętości. Za wypadanie włosów u kobiet odpowiedzialne mogą być też zmiany hormonalne związane z menopauzą.

Jak temu zapobiec?

  • Aby poprawić kondycję włosów spożywaj produkty zawierające kwasy omega-3 (tłuste ryby, orzechy, oleje roślinne),  cynk (mięso, nabiał, orzechy, rośliny strączkowe), żelazo (mięso, rośliny strączkowe) i selen (orzechy, podroby, ryby, kurkuma), a także w witaminy A (wątroba, jaja, sery dojrzewające, masło), E (oleje roślinne, orzechy, nasiona, ciemnozielone warzywa) i z grupy B (drożdże, mięso, nabiał, rośliny strączkowe). 

  • Codziennie przyjmuj tran.

  • Rzuć palenie, unikaj alkoholu i zadbaj o odpowiednią ilość snu.

  • Sięgaj po produkty poprawiające mikrokrążenie skóry głowy i wzmacniające mieszki włosowe.
  • Unikaj spłukiwania włosów bardzo gorącą wodą, zrezygnuj z regularnego używania suszarki do włosów czy prostownicy, a do rozczesywania włosów używaj grzebienia z rzadkimi zębami.
  • Dużą utratę włosów skonsultuj z trychologiem.

Domowe sposoby

Pamiętaj, że żadne preparaty nie działają natychmiast. Także domowe sposoby będą skuteczne, tylko jeśli będziesz je regularnie stosować przez dłuższy czas!

  1. Napój z drożdży – rozdrobnij kostkę drożdży spożywczych, zalej ją wrzątkiem i wymieszaj. Taki napój pij codziennie przez miesiąc. Jeśli zobaczysz efekty kuracji, to kontynuuj ją przez kolejne miesiące, co drugi dzień. 
  2. Herbata z pokrzywy – 1 łyżkę liści pokrzywy zalej 1 szklanką wrzątku i parz przez 10 minut – pij 1–2 razy dziennie.
  3. Sok z czarnej rzepy – wystarczy pić jedną łyżkę stołową dziennie. Można go kupić w sklepach ekologicznych lub internetowych.

ZOBACZ TAKŻE