Mediateka Memo dla dzieci. Sto tysięcy klocków lego, gry, studio lektorskie i wiele innych!

Mediateka to miejsce, które otwarto w Łodzi pod koniec 2022 r., dlatego nie wszyscy już je odwiedzili. A warto! W zabytkowej willi przy ul. Moniuszki 5 powstała niezwykła przestrzeń, w której każde dziecko znajdzie coś dla siebie. W dodatku całkowicie za darmo!

Przy ul. Moniuszki 5 powstała niezwykła przestrzeń, w której każde dziecko znajdzie coś dla siebie, fot. ŁÓDŹ.PL
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Wyobraźcie sobie bibliotekę wypełnioną ludźmi. Jedni wypożyczają książki, inni piszą prace zaliczeniowe albo relaksują się, grając w planszówki, a pomiędzy salami co jakiś czas przebiegają roześmiane maluchy w różnym wieku. Jeśli wydaje Wam się to niemożliwe, prawdopodobnie nie byliście jeszcze w MeMo! To tutaj, w kilkunastu salach ulokowanych na trzech kondygnacjach, znajdują się nowocześnie wyposażone pracownie, w których można się bawić, uczyć i rozwijać swoje umiejętności.

Dla maluszków

Najmłodsi na pewno będą mieć ogromną radość, jeśli zaprowadzicie ich do Legowiska, czyli sali wypełnionej po brzegi klockami Lego. Jest ich tutaj ponad sto tysięcy, więc na pewno będzie z czego budować. W przerwie zaś można obejrzeć jedyne w swoim rodzaju łódzkie mozaiki. 

Dużo frajdy dzieciom dostarczy również wizyta w Bullerbyn, czyli przestrzeni pełnej pięknych wydań książek, zabawek, stolików i krzesełek dopasowanymi rozmiarem do małych czytelników. Jest tu także prawdziwy plac zabaw oraz interaktywna Magiczna Ściana, która zapewnia mnóstwo atrakcji. W czasie, gdy maluchy goszczą w swoim królestwie, rodzice mogą odpocząć na wygodnych pufach.

Dla starszaków i nastolatków

Dla starszych dzieci i młodzieży przygotowano jeszcze więcej ciekawych propozycji. Poza wspomnianym wcześniej Legowiskiem, na parterze warto odwiedzić Multiwersum, czyli dwie sale wypełnione komiksami, mangami, fantastyką i horrorami. Do tego dzieci znajdą tu gry planszowe i RPG, w które można zagrać na wygodnych pufach lub przy stolikach. Przestrzeń ozdabiają figurki i rekwizyty ze świata popkultury, co nadaje jej niepowtarzalnego charakteru.

Na pierwszym piętrze znajduje się Polana, sala pełna literatury młodzieżowej – wyjątkowa tym bardziej że książki można poczytać na… huśtawkach. Organizowane są tu również warsztaty m.in. z programowania z wykorzystaniem robotów Photon i Dash. Bezpośrednio z Polany przejdziemy do Trzeciego Wymiaru – miejsca z wielkoformatowym skanerem i drukarką 3D do dyspozycji odwiedzających. Obok znajduje się też Zakątek, czyli pracownia dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wyposażono ją w  klawiatury i drukarkę brajlowską, czytak i regulowane biurka – sprzęty mające na celu ułatwienie kontaktu z kulturą oraz pracę.

Jeśli biblioteka kojarzy nam się z ciszą, prawdziwy dysonans możemy przeżyć, odwiedzając pracownię muzyczną. Można w niej skorzystać z instrumentów, m.in. pianina, perkusji, gitary albo zrelaksować się w wygodnym fotelu, słuchając winylowych płyt oraz doświadczyć odsłuchu na wyjątkowym w światowej skali gramofonie stworzonym przez Wojciecha Samołyka.

Wisienką na torcie jest Sala Gamingowa, a w niej 10 stanowisk z pecetami, PlayStation 5, Xbox z symulatorem jazdy i trzyekranowy symulator lotu. Ostrzegamy, że tu dzieci stracą poczucie czasu!

Dla cyfrowych twórców

Wasze dziecko tworzy treści cyfrowe, podcasty lub interesuje się fotografią? W takim razie MeMo będzie strzałem w dziesiątkę! Znajdują się tu bowiem pracownie, które pomogą mu zrealizować twórcze plany. W Studiu Lektorskim będzie mogło stworzyć nagrania głosowe i muzyczne z wykorzystaniem nowoczesnego, intuicyjnego sprzętu. Studio Foto i Video  wyposażone jest w tła, green screen, lampy, softboxy oraz pełnoklatkowe aparaty i kamery, co pozwala na wykonanie sesji zdjęciowej, nagranie filmiku lub teledysku. W Montażowni zaś projekty zyskają ostateczny szlif dzięki profesjonalnemu sprzętowi wyposażonemu w niezbędne oprogramowanie. Istotną informacją jest, że z pracowni tych można korzystać bezpłatnie, jednak wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0002/16 zawartej w dniu 30 maja 2017 roku. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE