Można poukładać klocki lego, pograć w gry planszowe, nagrać filmik na TikToka, stworzyć podcast w studiu lektorskim czy pograć na instrumentach. Mediateka Memo – najnowocześniejsza biblioteka miejska w Polsce – kryje mnóstwo atrakcji. Każdy może bezpłatnie z nich korzystać. To miejsce, które w nietypowy sposób inspiruje do czytania.
Mediateka Memo - oferta dla dużych i małych
Na dwóch piętrach biblioteki mieści się kilkanaście sal. Na wejściu znajduje się lada biblioteczna, przy której możemy wypożyczyć książki, bezpłatnie założyć kartę biblioteczną, zakupić gadżety i zdobyć najważniejsze informacje. Oprócz lady na parterze znajdują się:
-
Patio – do organizacji spotkań autorskich.
-
Studio Lektorskie – w pełni wyposażone, np. do nagrywania podcastów czy tworzenia muzyki.
-
Dada – sala z kryminałami oraz powieściami.
-
Legowisko – idealne miejsce dla miłośników klocków lego. Znajdziemy ich tu ponad 100 tysięcy. W sali może przebywać jednocześnie 8 osób i bez ograniczeń korzystać z jej uroków.
-
Multiwersum – przestrzeń dla miłośników literatury fantastycznej. Tutaj też znajdują się rozmaite gry planszowe, z których można korzystać na miejscu lub wypożyczyć.
Na pierwszym piętrze Mediateki Memo znajdziemy:
-
Trianon – sala wyposażona w literaturę popularnonaukową oraz biografie. Znajdziemy tu między innymi książki o Łodzi.
-
Polanę – z lekturami, powieściami obyczajowymi. W tym pokoju czytać można na huśtawkach!
-
Zakątek – sala komputerowa dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
-
Trzeci Wymiar – znajdziemy tu drukarkę 3D.
-
Montażownię – profesjonalne miejsce do montażu filmów czy muzyki.
-
Dysonans – sala muzyczna wyposażona w rozmaite sprzęty (perkusja, gitary, ukulele, cajon).
-
Bullerbyn – królestwo dla dzieci, z książkami, zabawkami oraz magiczną, interaktywną ścianą.
-
Salę Gamingową – 9 stanowisk z nowoczesnymi, ale również oldschoolowymi grami, symulator lotu oraz stanowisko z konsolami.
Drugie piętro zajmują, przede wszystkim, biura, ale i tutaj znajdziemy ciekawe przestrzenie. Należą do nich:
-
Sala Warsztatowa – do organizacji warsztatów i spotkań.
-
Cinemo – mała sala kinowa, w której działa klub filmowy i regularnie organizuje seanse.
-
Studio Foto i Wideo – tu można nagrać filmik na YouTube czy TikToka, a następnie zmontować go na profesjonalnym sprzęcie.
Nowoczesna biblioteka jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ze wszystkich sal można korzystać bezpłatnie, bez wcześniejszych rezerwacji. Wyjątkiem są: Studio Lektorskie, Montażownia, Sala Warsztatowa, Cinemo oraz Studio Foto i Wideo. Te przestrzenie podlegają wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej. Korzystanie z nich nie wymaga jednak żadnych opłat. W Mediatece działa również kawiarnia.
Budki wyciszające, drukarka 3D i…huśtawki
Łódzka Mediateka stawia na ciekawe rozwiązania. Można je znaleźć w każdej z kilkunastu dostępnych sal. Są to między innymi wyciszające fotele, dzięki którym można spokojnie poczytać książki, a nawet specjalne domki gwarantujące pracę w ciszy i spokoju.
Gratką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, są huśtawki. Ustawiono je w na pierwszym piętrze, w sali „Polana”. W Bullerbyn, prawdziwym królestwie dla dzieci, zamontowano natomiast magiczną ścianę – wielki, interaktywny monitor z grami logicznymi i zręcznościowymi.
W sali z klockami Lego ciekawostką są obrazy stworzone przez ekipę „Zbudowane z klocków” odtwarzające między innymi łódzkie murale. Fani gier mogą liczyć na coś specjalnego. W Mediatece pracuje artystka, która potrafi odtworzyć rozmaite postaci czy przedmioty z gier. Co więcej, w pomieszczeniu nazwanym „Trzeci Zakątek” umieszczono nowoczesną drukarkę 3D.
Miłośnicy muzycznych sprzętów z pewnością będą oczarowani pokojem muzycznym, w którym oprócz klasycznych instrumentów, takich jak perkusja, ukulele, gitara (również dla leworęcznych!) znajdziemy kolekcjonerski gramofon zaprojektowany specjalnie dla Mediateki.
Spotkanie z Marią Peszek, Maciejem Werkiem i wiele ciekawych wydarzeń
Biblioteka regularnie zaprasza na różnorodne, bezpłatne wydarzenia. Część z nich wymaga wcześniejszego zapisu. Takie informacje można na bieżąco śledzić na profilu FB Memo. W grudniu szykuje się sporo ciekawych aktywności, między innymi:
- 10.12.2022, 11:00 – zabawa mistrzowie klocków
- 10.12.2022, 15:00 – Cykl warsztatów Rozdźwięki - ostatnie warsztaty z cyklu poprowadzi dyrektor festiwalu Soundedit, muzyk i producent Maciej Werk
- 10.12.2022, 17:00 – Fenomen literatury Young Adult – Jak czytają młodzi? Spotkaniem z Łukaszem Chmarą i Karoliną Borkowska
- 13.12.2022, 16:00 – ruch a przestrzeń - warsztaty ruchowo-teatralne
- 14.12.2022, 14:30 – klocki na pamięć – warsztaty dla seniorów
- 16.12.2022, 15:00 – Wszystkie dźwięki świata – warsztaty dla najmłodszych
- 20.12.2022, 17:00 - spotkanie autorskie z Marią Peszek
Dodatkowo, w grudniu dzieci mogą odkrywać wraz z pracownikami Memo kalendarz adwentowy. Codziennie, o 17:00 otwierany jest kolejny książkowy prezent, a następnie odbywa się wspólne czytanie.
Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0002/16 zawartej w dniu 30 maja 2017 roku. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.