W Domu Koncertowym przez lata wstępowało wiele gwiazd sceny muzycznej na czele z Arturem Rubinsteinem. Po II wojnie światowej powstała tam Miejska Filharmonia Łódzka, od 1949 r. – Państwowa Filharmonia w Łodzi, która od 1984 r. nosi im. Artura Rubinsteina.
Instytucja w Łodzi, w której przez dziesięciolecia pracowało wielu wybitnych dyrygentów, nawiązuje również do tradycji pierwszej Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. Swój pierwszy koncert dała 17 lutego 1915 r. w Teatrze Wielkim Fryderyka Sellina przy ul. Konstantynowskiej 14/16 (dziś ul. Legionów). Założycielem i pierwszym dyrygentem był Tadeusz Mazurkiewicz, a w składzie zespołu znaleźli się sławni potem łódzcy artyści, m.in. skrzypek i dyrygent Paweł Klecki oraz kompozytor Aleksander Tansman, który zrobił światową karierę.
- ZOBACZ TAKŻE: Hala przy Łąkowej w Łodzi to istna ikona miasta. Kolebka polskiej kinematografii i sportu
O bardzo nowoczesnej łódzkiej filharmonii, o artystach, licznych wydarzeniach i osiągnięciach zespołu trudno napisać w krótkiej notatce. W każdym razie stali bywalcy koncertów i melomani w Łodzi mają swoją renomowaną muzyczną przystań, którą miasto może się pochwalić nie tylko na arenie krajowej.