Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2024. Ogłoszono program wydarzenia!

Czy jesteśmy w stanie wybudzić się z letargu i odzyskać poczucie rzeczywistości? Jeśli tak, to jaki teatr może nam w tym pomóc? Odpowiedzi na te pytania przynieść ma XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy zatytułowana Przebudzenia.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2024
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2024. Kadry z edycji w 2023 roku / fot. Agnieszka Cytacka
5 zdjęć
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2024
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2024
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2024
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2024
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Organizatorzy ogłaszają program, na który złoży się 20 wydarzeń – spektakle, koncerty, warsztaty, wystawa oraz spotkania. Festiwal odbędzie się w Fabryce Sztuki w Łodzi między 23 sierpnia a 1 września i będzie połączony z obchodami 20-lecia istnienia Teatru CHOREA. W sobotę, 29 lipca rozpocznie się sprzedaż biletów.

Retroperspektywy 2024. Co w programie?

W tegorocznym programie Festiwalu nie zabraknie wątków proekologicznych, powrotów do źródeł czy silnych akcentów feministycznych. Festiwal otworzy 23 sierpnia premiera Teatru CHOREA. „What's Demeter?" to wydarzenie zbudowane z cytatów i wyimków najważniejszych spektakli, koncertów i projektów, tworzących 20-letnią historię CHOREI. Osią, a właściwie nicią, na którą artyści i artystki będą nanizywać te wydarzenia, będzie starożytna Grecja, która pierwotnie wyznaczała kierunek zespołowi – jej muzyka, śpiew, taniec i dramat. Twórcy zaczną od źródła, które stopniowo będzie się przejawiać jako kontrapunkt oraz dopełnienie nowych odsłon fragmentów spektakli i koncertów. W podobnym duchu zaplanowana została wystawa „Ewokacje. 20 lat Teatru CHOREA", która będzie zaproszeniem do podróży przez dwie dekady działalności Teatru. Jej wernisaż odbędzie się również w dniu inauguracji festiwalu, który zakończy się imprezą urodzinową Teatru z udziałem łódzkiego DJ. kTO mA wIEDZIEĆ tEN wIE.

W programie festiwalu znalazł się również spektakl „Very Sad" duetu chorograficzno-dramtarurgiczno-reżyserskiego – Gruba i Głupa, zawiązanego w 2023 roku przez Dominikę Knapik i Patrycję Kowańską. Twórczynie zapraszają widzów do podróży w głąb ich ciał, nękanych rozmaitymi przypadłościami zdrowia fizycznego i psychicznego. Biorąc za punkt wyjścia „Winterreise" Schuberta, artystki opowiadają o tych bardziej i mniej wstydliwych skutkach przepracowania
i naturalnego procesu starzenia się. Ten spektakl to eklektyczna fraszka performatywna z elementami muzycznymi – trashowa i zmysłowa, smutna i wesoła.

Więcej szczegółów dostępnych na stronie wydarzenia.

ZOBACZ TAKŻE