Lato w Muzeum Miasta Łodzi. Aż 32 wyjątkowe spacery i oprowadzania dla każdego [PROGRAM]

Lato w Muzeum Miasta Łodzi zapowiada się wyjątkowo! W programie 32 spacerów i oprowadzań są znane i lubiane cykle oraz zupełnie nowe propozycje jak np. wieczorne zwiedzanie Pałacu Poznańskich czy spacer śladami wybitnych łodzianek.

Ogród Pałacu Poznańskich
Ogród Pałacu Poznańskich

Wieczorne zwiedzanie Pałacu Poznańskich

W piątek (28 czerwca) o godz. 19:30 wystartuje nowy, wakacyjny cykl Muzeum Miasta Łodzi czyli wieczorne zwiedzanie wnętrz Pałacu Rodziny Poznańskich. Goście będą mieli okazję zobaczyć go po standardowych godzinach otwarcia, a każde z oprowadzań będzie zakończone w ogrodzie, aby można było podziwiać świetlną iluminację. Wieczorne oprowadzania będą się odbywać raz w miesiącu. Następne zaplanowano na 26 lipca, 23 sierpnia oraz 20 września.

Spacer śladami łódzkiej bohemy

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza także na zwiedzanie miasta. Pierwszy spacer już 13 lipca o godzinie 15:00. Adam Klimczak z Działu Historycznego poprowadzi wycieczkę „Śladami artystycznych miejsc łódzkiej bohemy”. Spacer rozpocznie się od wystawy czasowej w MMŁ „Józef Hecht. Artystyczne żywioły”, a następnie uczestnicy wyruszą na ulicę Piotrkowską, by tam szukać miejsc związanych z łódzkimi artystami. 

Spacer po placu Wolności

Z okazji urodzin Łodzi MMŁ 27 lipca o godzinie 15:00 proponuje łodzianom spacer po placu Wolności. Wycieczka będzie pretekstem do opowieści o początkach miasta i przedsiębiorczych osadnikach, budujących przemysłową metropolię. Zwiedzanie będzie również okazją do pokazania, jakie metamorfozy przechodził plac w ciągu dwóch wieków swojej historii. 

Spacer śladami wybitnych łodzianek

Łódź budowali nie tylko mężczyźni, ale również kobiety – często zapomniane, przez dekady marginalizowane. O ich roli w budowaniu Łodzi przypomni spacer zaplanowany na  3 sierpnia na godzinę 15:00. Podczas spaceru „Inicjatorki”  Ewa Kamińska-Bużałek przybliży postać pierwszej w Polsce notariuszki, łodzianki, która założyła pionierski w naszym kraju Uniwersytet Trzeciego Wieku czy bałuckiej lekarki rewolucjonizującej polską obyczajowość. W trakcie wędrówki ulicami miasta uczestnicy odwiedzą miejsca związane z wybitnymi łodziankami i poszukają w miejskiej przestrzeni śladów pamięci o nich. 

Spacer ulicą Ogrodową

W sierpniu przypada rocznica urodzin Izraela Poznańskiego. Z tej okazji 24 sierpnia o godzinie 15:00 wystartuje spacer ulicą Ogrodową. Beata Kamińska z Działu Historycznego pokaże dawną fabrykę założoną przez Izraela Poznańskiego oraz przyfabryczne domy familijne. Uczestnicy dowiedzą się, co mieściło się w dzisiejszej Biedronce, a także jaka była droga do rewitalizacji dawnych zakładów przemysłu tekstylnego. 

Spacer śladami muzyki klasycznej

Na zakończenie sezonu letnich wędrówek po mieście Muzeum Miasta Łodzi zaprosi 7 września o godzinie 15:00 na spacer śladami muzyki klasycznej w dawnej Łodzi. Bohaterami spaceru prowadzonego przez Wojciecha Wendlanda będą pochodzący z Łodzi wirtuozi oraz twórcy muzyki, tacy jak: Artur Rubinstein, Aleksander Tansman, Grażyna i Kiejstut Bacewiczowie czy Paweł Klecki.

Cykle "Pałac na piątek" i "Zapraszamy na salony"

Nadal w ofercie Muzeum Miasta Łodzi pozostają także dobrze znane zwiedzającym cykle oprowadzań, ale część z nich będzie odbywała się częściej. Cykl oprowadzań po wnętrzach Pałacu Rodziny Poznańskich, czyli „Pałac na piątek”, w wakacje będzie odbywać się co piątek o godzinie 17:00. Cykl „Zapraszamy na salony” zaplanowano na każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 12:00.

Wszystkie spacery rozpoczynają się w siedzibie Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej. Koszt udziału w spacerach plenerowych to 5 zł (bilet ulgowy) i 7 zł (bilet normalny). Udział w „Pałacu wieczorową porą” to koszt 20 zł (bilet ulgowy) lub 25 zł (bilet normalny). Uczestnictwo w cotygodniowym „Pałacu na piątek” oraz oprowadzaniach z cyklu „Zapraszamy na salony” kosztuje 12 zł (bilet ulgowy) lub 18 zł (bilet normalny). Obowiązują zapisy prowadzone przez Dział Edukacji mailowo: edukacja@muzeum-lodz.pl lub telefoniczne: 692 926 319, 42 307 13 82. 

ZOBACZ TAKŻE